Водещата Ива Дойчинова не е от хората, които приемат готвенето като поредното досадно задължение. Напротив, тя често намира повод да се развихри из кухнята, като никак не ѝ липсват нито идеи, нито настроение.

Това си проличава още в детските ѝ години, когато майка ѝ я оставя да наглежда тенджерата с боб, за да изключи котлона, когато е готов. “Пропуснах доста от въпросното време и накрая

имах като резултат

загоряло пастетено

нещо”,

смее се водещата. Вместо да се признае за победена, използвала цялото си въображение. Решила да покрие гафа, като разреди пастетеното нещо с вода и го запече на фурна. Накрая не успяла да премахне миризмата на прегоряло от боба, но не получила и конско. Напротив, майка ѝ я поздравила за начина, по който се опитала да излезе от ситуацията.

Родителите на Дойчинова малко по малко я въвличали в процеса на готвене. “Спомням си, че приготвях каймата за пълнените чушки и досега си оставам майстор в правенето им. Независимо че не ги ям аз, а семейството ми”, казва водещата.

Тя не е фен и на тежките десерти. “Големият бум от празни калории обърква организма.” Предпочита плодовете, защото съчетават сокове, фибри и целулоза. Отскоро е и голям почитател на биобарчетата, направени от сушени плодове, фурми, мента, ядки и др. “За щастие, в България имаме наистина приказни биопродукти с високо качество. Като ревностен читател на етикети зная, че доста от храните, които претендират да са еко и био, но са на големи световни марки, са доста изкуствени и имитиращи на фона на родните”, казва Дойчинова.

Тя премахва много неща от менюто си, когато е 20-годишна. Отказва се от запръжката, която семейството ѝ традиционно ползвало. “Винаги ми е миришела зле”, казва водещата. Премахва съшо животинското месо, но не и рибата. Отказва се от бялата захар и брашното. За паниране дори и не помисля. Хапва си питки от лимец, спелта и многозърнесто брашно. Това обаче не значе, че не умее да направи и

вкусна торта за

най-любимите си

хора

Според Дойчинова всеки човек, когато стигне определена възраст, трябва да вземе важното решение коя храна е добра за него и коя - не. Но никой не трябва да натрапва навиците си. “Моите деца ще решават сами за себе си”. Тя обаче следи на семейната маса винаги да има пресни зеленчуци, салата, супа, риба или месо.

Водещата не закусва. “Беинса Дуно, известен повече като Петър Дънов, д-р Михайлов и д-р Емилова са поддръжници на тезата, че трябва да имаме ежедневно по няколко часа, в които държим корема празен. Поне 10-12 в денонощие. Най-доброто време да спрем храната е от ранната вечеря около 19 ч до сутринта 10 - 11 ч”, казва водещата. През това време може да се пият течности като чай и сок. Плодовете също са позволени. Сутринта е и времето, когато прави ежедневните си йога упражнения.

Водещата има две момичета. Те вече са направили своите първи стъпки в кулинарията. Ида обича да си хапва спагети и е станала спец в приготвянето им. Напоследък обаче предпочита да ги замени с месо и салата. Последният ѝ опит да направи телешки кюфтета не завършил особено успешно. Малката опитала да ги изцеди от мазнината. Накрая

кухнята се озовала

в димна завеса

Сестрата на Ида - Мина, харесва сладкишите, но няма да откаже и някой свеж плод.

Като дете Дойчинова обожавала аромата на домашно приготвената баница. Майка ѝ била такъв експерт в правенето ѝ, че сама си точела корите. “Изтината е, че когато много време не си ял силно въглехидратна храна, имаш проблем с храносмилането ѝ”, казва водещата.

Наскоро се прибрала у дома изтощена и усетила ароматна изненада. Майка ѝ била приготвила от любимата ѝ баница. “Казах си, е какво толкова, като е готвено с любов и мирише така добре - ще си хапна.

Не просто хапнах, а

опразних половината

от тавата

и не ме питай какви стомашни болки имах на следващия ден. Така че - колкото и вкусно да мирише - се въздържам от храни, които вече са непознати гости за моя стомах”, казва Дойчинова.

Но това не означава, че не е експериментирала с екзотични ястия. “Най-сериозното си хранително предизвикателство имах в Африка. Там няма много какво да избираш - пазарите са твърде съмнителни, а изпържените гъсеници - крайно подозрителни. Със сигурност не съм хранителен сапьор. Но от чудене какво да ям се спрях на кускус със зеленчуци и маниока. Странно е, но по собствен особен начин е вкусно”, казва водещата. В Африка приготвят маниоката по специфичен начин - сушат я през деня на жегата.

“Миризмата ѝ не е особено апетитна, но сготвена, става и дава сила”, казва водещата.

През студените месеци връща в менюто си супите. Най-любима ѝ е зеленчуковата. “Мога да я ям по цял ден и по цяла седмица.” Когато дойде есента, обожава да си припомня зеленчуковия вкус и на имамбаялдъта. Не на последно място, есента трудно устоява и на тиквата.

НЕЙНАТА РЕЦЕПТА

Ароматна сьомга

ПРОДУКТИ

По филе сьомга на човек, мащерка, розмарин, сол и розов пипер на вкус,зехтин за намазване, зелена салата за гарнитура, сок от лимон за поръсване

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ

Смесваме ситно нарязаната прясна мащерка и розмарин. Прибавяме към тях розовия пипер и солта. Количеството им зависи от броя на филетата от сьомга. Намазваме всяко от тях със зехтин и след това го потапяме в подправките. Печем го на оребрен тиган. Всяка страна оставяме за около 5 мин. Сервираме рибата със зелена салата, в която се усеща кисел акцент от лимонов сок. Навършилите пълнолетие може да прибавя т и чаша бяло вино. “Да ви е сладко, хрупкаво и ароматно.”