Характерни за есенния сезон са инфекциите на горните дихателни пътища. Това каза в интервю за „Фокус“ директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев, коментирайки вирусите и бактериите през есента, които могат да доведат до инфекции.
„Промяната на температурата води до промяна на поведението на хората. Преставаме да проветряваме, затварят се прозорците в градския транспорт, събират се много хора в по-топли помещения. Това довежда до промяна на инфекциите, които си предаваме. Характерни за есенния сезон са инфекциите на горните дихателни пътища преди идването на сезонния грип, който обикновено започва циркулацията си края на ноември, началото на декември и добива епидемичен характер декември или януари“, коментира проф. Кантарджиев. По думите му това поне през последните години е така.
„В момента не говорим за сезонния грип, а за инфекции на горните дихателни пътища, които се причиняват главно от вируси. Това са често срещаните възпаления на лигавицата на носа т.нар. хрема, възпалението на гърлото и на горните дихателни пътища, засягането на трахеята и кашлицата. В Националната референтна лаборатория на Центъра по заразни и паразитни болести се поставя диагноза на 15 респираторни вируса“, допълни той и уточни, че през последните години за първи път са доказали циркулация на нови за страната ни вируси. „Това са бокавируси, т.нар. метапневмовирус, парагрипните вируси и най-честите причинители на инфекции на горните дихателни пътища – риновирусите, аденовирусите, респираторният синцитиален вирус и коронавирусите. Това са вирусите, които причиняват възпалението на носа, на гърлото и сухата кашлица“, каза още проф. Тодор Кантарджиев.
Коментари