Замърсяването на въздуха е доказано, че води до някои тежки здравословни проблеми като сърдечни болести, рак, астма и други. Ново проучване прибавя към списъка и болести на бъбреците. Според данни от изследване на Медицинското училище към Университета във Вашингтон и Центъра за клинична епидемиология в Сейнт Луис замърсяването увеличава риска от хронични бъбречни болести и може да доведе до спиране на тяхната работа, предава БГНЕС.
За да стигнат до своите заключения, учените са анализирали данни за здравословното състояние на 2,5 млн. души в период от 8 години и половина. Те са сравнили данни за бъбречното здраве на пациентите и нивата на замърсяване на въздуха. Техният анализ е установил, че 44 793 нови случая на бъбречни болести и 2438 нови случая на бъбречна недостатъчност най-вероятно се дължат на замърсяване на въздуха над допустимите стойности от 12 микрограма на кубичен метър въздух.
Според д-р Зияд ал Али, водещ автор на проучването, макар и информацията за връзка между замърсяването и бъбречните болести да е недостатъчна, нейният анализ веднага е показал връзка между двете. Фините прахови частици могат да навредят на бъбреците по същия начин, по който и на другите органи в тялото като сърце и бели дробове. Предаваното по въздуха невидимо замърсяване под формата на прах, дим, течни капки, сажди и други има пагубно въздействие щом попадне в кръвообращението. Бъбреците са филтър за кръвта и това замърсяване може да попречи на правилното им въздействие. Изследването е установило, че дори и най-ниските нива на замърсяване могат да повлияят на работата на бъбреците.
Коментари