Учени от Южнокалифорнийския университет в Лос Анджелис потвърдиха догадката на медици, че средродилната депресия сред мъжете е по-остра и по-тежка, отколкото сред жените, съобщи "Сайънс дейли", цитира БТА.

По мнението на учените, хормоналните промени, които влияят директно върху състоянието на организма и психологичната обстановка в семейството, имат своето въздействие върху нивото на тестостерона.

В изследването участвали 149 двойки на възраст между 18 и 40 години. 15 месеца след раждането на детето мъжете се подложили на процедура за анализ на слюнката. Резултатите от експеримента поразили учените - оказало се, че мъжете с високо ниво на тестостерона са по-уязвими към хормонално и психично разстройство. В 5 на сто от случаите била диагностицирана клинична депресия у мъже с високо ниво на тестостерона.

Мъжете с ниско ниво на тестостерона понасят по-леко следродилната депресия. Давайки си сметка за проблемната ситуация, те се концентрират върху работата си, спортуват, помагат на партньора си в отглеждането на децата. За мъжете спасението от следродилна депресия е просто. Учените смятат, че спортуването и дългите разходки в природата могат значително да понижат уязвимостта към външни фактори и да намалят част от напрежението, а здравият сън позволява да се нормализира хормоналният фон.