"Пострадалият от удар от мълния може да се възстанови на 100%, ако оживее", каза в интервю за „Фокус“ доцент д-р Мая Аргирова, координатор на Специализирания комплекс по изгаряния и пластична хирургия в УМБАЛ „Пирогов“.
Тя уточни, че случаите, в които пострадалите от мълния не загиват на мястото на инцидента, са изключително редки.
„Смъртността е висока и варира в отделните страни по данни около 10%. Но това са трудно обработвани статистически данни, защото честотата не е голяма. За моята дългогодишна практика в нашия център съм виждала четири или пет случая на оцелели. Възстановяването винаги е бавно, продължително и със съответните реконструктивни операции. Това обикновено са дълбоки изгаряния и много от тях например ако са в лумбо-сакралната област (кръстната област), могат да засегнат и гръбначния мозък. И протичат с неврологични усложнения, които обаче са обратими и при правилно поведение и познаване на проблема могат да се възстановят дори на 100% като двигателна активност“, каза д-р Аргирова.
По думите й зоните, които най-често се засягат при удар от мълния, са краката и гръбначния стълб.
„Клиничният ход на тези изгаряния е от типа на високоволтовите електрически изгаряния. Затова понякога под видимо здравата кожа може да има увредени и цели мускулни групи, съдове, нерви, кости и стави, както и дълбоко лежащи вътрешни органи. Наблюдавали сме изгаряния и на стомаха. Вътрешните поражения не могат да се преценят веднага и се установяват във вторичния преглед при специализирания център или окръжната база, където се транспортират тези пациенти. Може да има засягане на всички вътрешни органи – дори и на бъбреците“, обясни д-р Аргирова.
Коментари