Една от важните стъпки, които трябва да се предприемат, е да се осигури самостоятелност и независимост на НЗОК, каза д-р Галинка Павлова, заместник-председател на Българския лекарски съюз по време на кръгла маса, посветена на проблемите в здравеопазването, съобщава БТА.
По думите й, въпреки редица промени, обществото си задава въпроси, чиито отговори пораждат недоволство и напрежение. Все по-ясно става, че се налагат спешни мерки за оптимизиране на здравно-осигурителния модел, допълни тя.
БЛС очаква промени в няколко закона, каза още Павлова и посочи законите за здравното осигуряване, за лечебните заведения, за съсловните организации, както и в наредби на МЗ.
По думите на Павлова е крайно време държавата да не мисли за здравеопазването само като разходи, а да гледа на тях като инвестиции. Днес предстои подписването на Националния рамков договор за 2017 г, който ще влезе в сила от 1 април, но за пореден път лекарите ще работят в условията на заложен финансов дефицит, посочи тя. Липсва доверието на обществото в неефективния осигурителен модел, каза още Павлова и добави, че прилагането само на пазарни принципи пораждат изкривяване в системата.
Трябва да има ясни секторни политики с ясни хоризонти, каза председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Борислав Миланов. Когато отмине предизборната кампания, темата за денталното здраве на децата и най-възрастните хора, се забравя, допълни той.
Няма как лекари и сестри да са мотивирани да работят, когато всеки ден има нови правила на работа, а освен това липсва достойно заплащане на медицинския труд, каза д-р Асен Гудев, председател на Сдружението на медицинските специалисти. В България липсват регистри, няма епидемиология, а се правят прогнози и се взимат отговорни решения, каза още той.
В дискусията участват представители и на фармацевтичната индустрия.
Коментари