Дори когато се изпотят, някои хора миришат по-добре от други. Причината не е напълно ясна дори на учените. Някои от тях обаче намират пряка връзка между хранителните навици, напитките и ароматите, които се излъчват след това от тялото. Свежестта, изглежда, е в пряка връзка с избягването на концентрираните питиета. Черният дроб успява да преработи 90% от приетия алкохол, а останалата част се отделя чрез потта, дъха и урината. Питиетата не само засилват миризмата на тялото, но и стимулират по-обилно потене като цяло. Чесънът и кърито са храните, които всички сочат с пръст и набеждават за лошата миризма, особено през лятото. И е вярно. Ефектът от тях обаче е съизмерим с този на изяденото месо. Дори двуседмичен вегетариански режим освежава телесната миризма, твърдят чешки учени. Най-подходящи плодове са ябълките, ягодите, крушите, портокалите, лаймът, бананите, боровинките и пъпешът. Те са с ниско съдържание на холин - вещество, което спомага за лош дъх на потта.

Четвъртата категория с лоша репутация по отношение на миризмата са храните, съдържащите триметиламин. Отделен чрез потта, силно напомня специфичния дъх на риба.

Веществото се съдържа в много полезни храни като спанак, червено цвекло и соя. Но като цяло диетата, която се основавав на растителни храни, е природен вътрешен дезодорант.

В списъка на най-ефективните са магданозът, силантрото, листата от целина и всички видове мента. Освен освежител за тялото магданозът е и източник на витамин С, който ще ви даде изненадващ прилив на енергия. Въпреки че подправката се използва в традиционната ни кухня, съвременният човек я възприема повече като украса на менюто. Ако листата ви се лепят по гърлото и не ги обичате, опитайте с дръжките. Те съдържат богато количество от витамина и се ядат.

Ментата е старо средство срещу газове и успокояване на стомаха. В летните месеци тя действа охлаждащо, което намалява и количеството на потенето освен неприятната миризма. Ако в натуралната лимонада от прясно изцеден сок и вода добавите пресни листенца мента, ще получите изключително приятно лятно питие. Има и други подправки, които спомагат за вътрешното парфюмиране.

Ако все пак искате да хапнете пържола през юли, овкусете с розмарин.
Листенцата, наподобяващи борови иглички, имат естествени антибактериални свойства и присъстват в билкови дезодоранти от медицинската козметика. Мащерката и риганът също имат много облагородяващо действие по отношение на отделяната от тялото миризма. И са подходящи като добавка почти на всяко лятно ястие. Специално внимание заслужава салвията, позната и като градински чай. Тя намира приложение за облекчаване на нощното потене. Козметичната вода от салвия се използва и външно
за потискане на изпотяването, но трябва да се има предвид, че самата тя има специфичен, за някои дори неприятен дъх. Охладеният чай от растението вечер има и успокояващ ефект.

Лавандулата е позната повече като компонент на парфюм, но спада към групата на ядливите растения. Носят се легенди за страстта на английската кралица Елизабет I към лилавите стръкчета като успокояващ главоболието ароматен чай. Французите пък вярват, че ако агнетата пасат лавандула, месото им ще става ароматно и по-вкусно.

А прозрачни желета с лавандулови цветчета се поднасят не само заради тяхната красота и изящество, а и заради дезодориращите ефекти. Смята се, че и розовата вода ароматизира успешно отвътре. Но е важно да е натурална, за да става за добавяне във вода и сладкиши.

ориандърът пък има близо 20 съставки, които убиват бактериите, съобщава специализираното издание “Лив стронг”. Добавя се като подправка в ястието, или под формата на чай - неслучайно присъства в известния индийски чай масала. Индийците пият сок от репички, който неутрализира лоши миризми.

Общото правило, което трябва да се спазва за свеж дъх на тялото, е детоксикиращата храна, богата на флаваноиди, червените меса да се заменят с бели и предимно риба, а основната част от диетата да включва плодове и зеленчуци. Рафинираните продукти са табу.