Възможно ли е дребният ви здравословен проблем да означава, че тялото дава по този начин сигнал за недостиг на определени хранителни вещества? Научете това, което може би се опитва да ви кажа за дефицита на витамини и минерали. Но не за да хукнете към аптеката, а да промените списъка си за пазаруване и да си поръчате обяд, който може да започне да решава проблема.
Сухи, напукани устни, склонни към цепвания в ъглите, косопад, зачервен език, необясними сърбежи.
Тези знаци може да означават недостиг на витамин B2. Препоръчителното дневно количество е поне 1,3 мг за мъжете и 1,1 мг за жените. За хора, изложени на постоянен стрес, бременни и жени в менопауза в своята витаминна таблица д-р Емил Илиев от Александровска болница препоръчва до 2,6 мг.
Витаминът има съществена роля за деленето и растежа на клетките. Без него организмът не може да обнови тъканите и лигавицата и те добиват повехнал вид, а на следващия етап започват да се разкъсват и да образуват болезнени и трудно зарастващи цепнатини.
Витаминът е необходим и за превръщането на храната в енергия. Необяснима с друго умора или зачестяване на пристъпите на мигрена може също да са признак на дефицит на веществото. Проблемът е много разпространен сред девойките на диета.
Как да се навакса дефицитът? Можем да се поучим от факта, че хората, които обичат мляко и млечни продукти, не изпадат в недостиг на витамин B2. Добавянето само на една чаша мляко от 250 мл дневно (съдържа около 0,6 мг) ще балансира менюто. Други добри източници са черният дроб, бирената мая, кафявият ориз, фасулът, яйцата, орехите, месото от домашни птици.
Имате апетит, а нищо не ви е вкусно
Дали причината не е прозаична липса на цинк? Мъжкият организъм работи като по ноти, ако разполага с 5,5 до 9,5 мг, а женският - 4-7 мг. Когато нормата не се изпълнява, това се отразява на чувствителността на вкуса. От изследване на университета в Ълстър, Ирландия, се видяло, че доброволците, чиято храна е бедна на елемента, са с притъпено усещане за солено. А този вкус е важен за цялостното задоволство от храната. Точният механизъм не е ясен, но се търсят доказателства за хипотезата, че цинкът има отговорности за производството на слюнчените ензими и за апетита като цяло.
Други признаци на дефицит на цинк са по-чести инфекции, настинки и грип, забавено зарастване на рани. Вероятно защото минералът има жизненоважна роля във функционирането на имунната система и при ремонта и обновяването на клетките.
Тийнейджърите са най-изложени на риск. Главно заради увлечението по храните боклуци с много калории и малко полезни хранителни вещества. Телешкото и агнешкото месо са сред най-добрите източници на цинк. Също ядките, особено кашу и фъстъци, и пълнозърнестите храни.
Раздразнителност, разсеяност, бледност,
а отгоре на всичко и ноктите губят естествената си форма и заприличват на лъжичка... Признаци са на недостатъчно кислород в кръвта и мозъка. Причината обикновено е, че храната ни е бедна на желязо. Около 8-10 мг за мъжете и 10-15 мг за жените е препоръчителната дневна норма. Желязото е ключов компонент на червените кръвни клетки, който им позволява да пренасят кислород до клетките. Близо 30% от момичетата и 18% от жените са в риск от недостиг заради месечните кръвозагуби. В лоша позиция са и вегетарианците, тъй като желязото от растителните храни се усвоява по-трудно и в по-малки количества.
Решението: идеалната тройна комбинация е от червено месо, ядки и зелени зеленчуци. Добри животински източници на желязо са и яйцата и сардините, а от веганските - зърнените закуски. За да си гарантирате добро усвояване на желязо от неживотински храни, е необходимо да комбинирате с богата дажба витамин С.
Оток около глезените
Възможна причина: липса на калий или пък рязко надмощие на натрия над калия в организма. Това е често срещан проблем при хората, които прекаляват с готварската сол и готови храни, които я съдържат. Медицината препоръчва всеки ден да си набавяме около 3500 мг калий и да ограничаваме натриевия хлорид. Българите сме сред народите, които прекаляват със солта.
Калият спомага за регулиране на водния баланс на тялото. Недостатъчният прием на минерала, особено в комбинация с голямо количество сол, се сочи като фактор за високо кръвно налягане. Причината е в задържането на прекомерно количество вода. Това води и до отоците около глезените. Когато в организма постъпва повече калий, се постига подобрение.
Да се ядат плодове и зеленчуци поне 5 пъти всеки ден, защото минералът присъства в повечето от тях. Въпреки че често са изключвани от диетите, бананите са изключително богати на калий и не бива да стават жертва на ембарго. Зеленолистните зеленчуци и подправките също са идеален източник.
Състоянието "нищо ми няма, а всичко ме боли"
Ако заподозрете за това недостига на витамин D, почти няма риск да сгрешите според мнението на експерти в "Дейли телеграф", които изброяват най-честите проблеми от дефицита на важни вещества. През лятото проблемът е по-малък, защото слънцето осигурява синтеза на витамина.
Чупливите кости са най-драстичният признак за недостиг на витамин D, при това от дълго време. За да не се стига дотам, трябва да се вземат мерки и при по-леки състояния като общи болки, слабост и честа умора.
За недостиг може да се мисли, ако човек има зад гърба си проблеми с болки в тазобедрената става, долната част на петата, в коляното или гърба, предупреждава д-р Аврил Данзак. Застрашени са всички възрастови групи. Витаминът спомага за регулацията на минералите калций и фосфор, които са жизненоважни за изграждането и здравето на костите и мускулите.
Отделно играе важна роля за имунната система и защитните сили срещу рак. Ако слагате на трапезата си два пъти седмично по-мазни риби или сардини, обичате мляко и пълнозърнести продукти, вероятността да страдате от липса на витамин D е минимална. Напоследък лекарите все по-често напомнят, че той се синтезира в кожата от ултравиолетовите лъчи и не трябва да се прекалява със слънцезащитата. Но със специалната уговорка да се избягва обедното слънце и продължителният плаж.
Коментари