Високите температури през лятото подлагат на изпитания доброто ни физическо състояние. При засилено изпотяване организмът губи повече течности и се обезводнява, което води до сгъстяване на кръвта. Това създава предпоставка за образуване на тромби и запушване на кръвоносните съдовете. При рязък скок на кръвното съществува опасност от спукване на кръвоносен съд при хора на средна и напреднала възраст, тъй като с годините съдовете губят еластичност, а по вътрешната им страна се натрупват отлагания, които затрудняват нормалното движение на кръвта. Рискът е особено голям за фината мозъчна система, а настъпилият в нея кръвоизлив се нарича инсулт. Най-застрашени са хората със сърдечносъдови заболявания, особено страдащите от високо кръвно налягане, атеросклероза, както и пациенти, прекарали инфаркт и инсулт.

"Здравословният начин на живот може значително да намали риска от това заболяване - изтъква националният консултант по неврохирургия доц. д-р Николай Габровски. - Това означава придържане към балансирано хранене, редов- на физическа активност и елиминиране на стресовите фактори. През лятото е препоръчително да се избягват продължителен престой на пряка слънчева светлина и физически натоварвания при високи температури, особено без повишена консумация на течности. Редно е хранителният режим да се промени, като се ориентирате към плодове и зеленчуци. За съжаление има и множество индивидуални, генетични фактори, които определят доколко организмът ни се повлиява от външните условия. Установено е, че при еднакви условия при някои хора рискът от инсулт е по-висок, отколкото при други. И това е именно на базата на индивидуалната предразположеност."

Специалистът обяснява, че мозъчносъдовите инциденти неслучайно са добили популярното название "удар". Причината е, че най-често те настъпват внезапно и безсимптомно. Има голяма разлика в това дали инсултът е исхемичен, т.е. в резултат на запушване на мозъчен кръвоносен съд, или хеморагичен - причинен от разкъсване (спукване) на кръвоносен съд. Обикновено исхемичният настъпва сутрин (след сън), докато хеморагичният възниква като следствие от напрежение и повишено кръвно налягане.

Какво да правите? Трябва незабавно да се обадите на спешния телефон 112. "Важно е болният да е в удобно, хоризонтално положение и да се отстрани всичко, което може да попречи на дишането му - дава съвети за първа помощ доц. д-р Габровски. - При опити за повръщане болният трябва да се постави настрани. Останалото е работа на лекарския екип."

В България мозъчносъдовата заболеваемост е висока в сравнение с другите европейски страни. Много са случаите с трайни увреждания и летален изход. Според специалистите причината не е в качеството на лечение, а в непотърсената навреме спешна помощ. "В болница "Пирогов" се извършват вътресъдови, както и минимално инвазивни операции с помощта на специални невроендоскопи - уверява д-р Габровски. - Въвеждането в хирургическата практика на операционния микроскоп, на специализирания микроинструментариум, на специални аневризмални клипси (клипс за разширен кръвоносен съд) доведе до революция в лечението на мозъчносъдовите заболявания. Фундаментален остава принципът на съвместната работа на различни специалисти в търсене на най-доброто решение за конкретния пациент. Защото универсални решения няма - това, което показва добри резултати в един случай, може да е неподходящо в друг."
След прекаран инсулт пациентите се възстановяват под наблюдението на невролози. Има нови методи и в областта на рехабилитацията. Най-важният период са първите месеци след инсулта. За съжаление нервните структури се възстановяват много трудно и оздравителният процес може да продължи 18-24 месеца.

Материалът подготви Татяна Енева,

"Всичко за семейството"