Не приемайте гинко билобата с медикаменти за сърдечносъдови заболявания, а валерианата не съчетавайте с противоалергични препарати.

Билката може да не ти помогне, но няма и да ти навреди - твърдят мнозина и използват небрежно лековитите растения, като смятат, че действието им е сравнително слабо и бавно. Фитотерапевтите обаче са категорични - билките трябва да се употребяват внимателно, както медикаментите, защото произволното им комбиниране и самолечението с тях никак не е безобидно. Лечебните растения съдържат комплекс от биологично активни вещества. Поради разнообразния им химически състав от голямо значение е познаването на взаимодействията и съвместимостта им при съчетаване с медикаменти - възможно е да възникнат нежелани последствия, дори отравяния.

Ехинацея. Това лечебно растение има славата на мощен имуностимулатор. Заради антибактериалните и противовирусните си свойства то широко се прилага при лечение на инфекции на дихателната система. Екстрактът от ехинацея противодейства на вируса на хепатит В. Новите изследвания показват, че препятства и злокачественото израждане на клетките, затова все повече се използва в борбата с раковите болести. Ехинацеята намира приложение и в лечението на автоимунни заболявания като ревматоидния артрит, както и на туберкулоза. Тя обаче не бива да се употребява едновременно с противовирусни средства, антимикотици (медикаменти за лечение на гъбички), имуносупресори (лекарства срещу автоимунни нарушения и др.) Специалистите са на мнение, че обикновеният курс на прилагане на ехинацея не трябва да продължава повече от 2-4 седмици.

Гинко билоба. Листата на това дърво подобряват кръвообращението и кръвоснабдяването на мозъка, усилват паметта и фокусират вниманието. От тях се произвеждат различни препарати, които са много подходящи за лечение и профилактика на атеросклероза, начална деменция (включително и болестта на Алцхаймер), периферно нарушение на кръвообращението, мултиплена склероза, импотентност и др. Фитотерапевтите предупреждават, че е несъвместима употребата на гинко билоба с медикаменти за лечение на сърдечносъдови заболявания, а също и с аспирин, дипиридамол и кортикостероиди. Нежелателна е комбинацията на гинко билоба с някои антидепресанти.

Валериана. Това е популярното име на тревистото растение дилянка, известно с успокояващото си действие. Билката не бива да се съчетава с транквиланти и антидепресанти, както и с антихистаминови препарати(прилагат се широко при алергии, но един от страничните им ефекти е сънливост).

Женшен. Лечебното растение, известно като еликсир на младостта, намалява умората и възвръща жизнеността. То активизира имунната система и повишава тонуса. Женшенът има свойството да разрежда кръвта, затова не бива да се приема с хапчета за сърдечносъдови заболявания и диабет. Тази билка може да бъде успешен заместител на кафето, но комбинацията на едното и другото предизвиква нервност и раздразнителност.

Еньовче. Стръковете на това растение имат слабително, противомикробно и противовъзпалително действие. Екстрактите от еньовче имат свойството да снемат нервното напрежение и да намаляват симптомите на безпокойство и депресия. Не приемайте лечебното растение едновременно с препарати, предизвикващи чувствителност към светлината, каквито са някои антибиотици. Нежелателна е комбинацията с антидепресанти, които влияят на серотонина (веществото има определяща роля за качеството на съня). Освен това еньовчето намалява действието на някои противозачатъчни таблетки, както и на медикаменти против бронхиална астма.

Татяна Енева, "Всичко за семейството"