Преди година това твърдение, изказано дори от утвърден експерт в гинекологията като професор Григор Горчев, ръководител на специализираната болница по акушерство и гинекология „Света Марина" в Плевен, звучеше почти революционно.
Тогава Професорът представи уникалния апарат - единствен в България и първият в Източна Европа, с който лекуват специалистите от екипа му в HIFU (хайфу)- ЦЕНТЪР КЪМ СБАЛАГ „СВЕТА МАРИНА", гр. Плевен, и с който е възможно лечението на миома на матката, фиброаденом на млечна жлеза и аденомиоза (заболяване на матката) с помощта на високоинтензивен ултразвук, известен с акронима от английски език HIFU (High Intensity Focused Ultrasound).
С помощта на хайфу-терапията се лекуват пациенти на най-реномираните високотехнологични болници в Европа, САЩ и Азия. Не случайно хайфу-терапията набира такава популярност сред пациенти и лекари по света. Основните предимствата на HIFU са, че този метод е органосъхраняващ, а при лечение на миома няма горна граница на големината и; методът е напълно неинвазивен - без разрези, кръвозагуба и опастност от инфекции, както и напълно безвреден (нейонизиращ) за пациента, лекаря и средата. Възстановяването на пациентите е в рамкитена 24-48 часа след провеждане на хайфу-аблация, а болничният престой е еднодневен. В световнита литература няма съобщения за усложнения и странични ефекти.
Освен при лечение на миома на матката, фиброаденом на млечната жлеза и аденомиоза, хайфу се прилага успешно и като комплиментираща терапия при лечение и на злокачествени тумори на някой органи като панкреас, черен дроб, млечна жлеза и др.
За малко повече от една година през Центъра са преминали около 180 пациента, от тях 138 са били с диагноза миома на матката и всички те са били изправени пред необходимостта от операция, а на над 50% от пациентките лекуващите им лекари са препоръчали премахване на матката, като единствен, познат до тогава, вариант за справяне със сериозната симптоматика в техния случай.
След година работа специалистите от Хайфу-Центъра в Плевен съобщават за отлични резултати и при трите индикации. При фиброаденомите - пациентките се радват на бюст без деформации и шевове, а при миомната болест симптомите като обилно менструално кръвотечение, чести и болезнени менструации, дискомфорт в областта на малкия таз, вторична анемия изчезват между 1-3 месеца от терапията. Миомата се „стопява" с до 3 см на месец след процедурата. Има пациентки, забременели след хайфу-терапия на миома и за сега успешно износващи бременността си. Най-голямата миома, с която са се справили специалистите от Хайфу-Център „Света Марина" в Плевен е била 22 см, а най-младата им пациентка, излекувана с тази методика - само на 26 години.
Справка: Миомата на матката е най-често срещаният солиден тумор в женския таз и е водеща причина за хистеректомия - оперативно отстраняване на матката. В световен мащаб по данни на Световната Здравна Организация (СЗО) от миомна болест са засегнати между 20 и 50% от жените.
В България по статистически данни близо 30 % от жените в репродуктивна възраст /около 500 000 българки/, страдат от миомна болест, а във възрастта над 50 год. са засегнати три от всеки пет жени.
Затова миомната болест се счита за едно от социално-значимите заболявания при съвременната българска жена.
Коментари