В разгара на грипната епидемия най-доброто лечение на инфекцията е... профилактиката. Честата заблуда, че от вирус не можеш да се предпазиш, се опровергава от практиката на много лекари, които препоръчват в сезона на заразите мобилизиране на естествените защитни сили на тялото, суперхрани, билки и витаминозни менюта. В рецептите им много от "лекарствата" се повтарят. Ето и най-често използваните за профилактика на грипа средства, подредени по тяхната достъпност.

На първо място изненадващо поставят

съня

Дори два-три дни на неподспиване вече ни превръщат в лесна жертва на вирусите, затова не бива да го допускаме. Логиката е, че когато организмът трябва да работи в екстремни условия - преумората е такъв фактор, имунната система не работи с пълен капацитет.

Гаргари - дори само с вода

Гаргари с хладка солена вода са традиционни за народната медицина от миналия век, но използването на метода получи тласък през последните години, след като се появиха и научни аргументи "за".
Японско проучване намери доказателства за лечебните ефекти на гаргарата, дори да се прави само с вода. Така гърлото се поддържа хидратирано, което намалява риска през сухата лигавица да проникват невидими болестотворни агресори.

Чесън, но стоял 5 минути намачкан

На изпитания през вековете зеленчук може да се заложи при повечето неразположения, било то проста простуда или грип. Както и да се бори с бактерии и гъбички, които причиняват други заболявания. Новото е, че науката дава алгоритъм да се извлече максимумът. Ако просто изядете скилидката, ефектът няма да е пълноценен. Чесънът има нужда да бъде подпомогнат, за да даде суперефект. Препоръчително е да осигурите на счукана скилидка 4-5 минути контакт с въздуха, за да образува алицин - вещество, смятано за най-силното оръжие на миризливия зеленчук. Също можете да намачкате (не да режете) 1-2 скилидки и да ги накиснете в малко вода за няколко минути. После я изпийте. Така полученият "сироп" може да е агресивен за стомаха, затова обикновено не се препоръчва на гладно. Хората със заболявания, планираните за операция, бременните и децата трябва да се консултират предварително с лекар, защото чесънът разрежда кръвта, което може да е проблем при продължителна употреба.

Билков чай + перга

По време на изпитание за имунната ни система през зимата инстинктивно посягаме към топли напитки. Сладките млечни или богатите на кофеин обаче не са подходящи. Добър избор са билковите чайове без захар.
На първа линия са лайката, мащерката, жълтият кантарион, риганът, белият равнец и копривата. Можете да добавите и мед или перга (естествен продукт, смес от мед, пчелен прашец и малки количества восък и ензими, влагани по естествен начин от пчелите), но едва след като течността поизстине. Така ще усетите пълноценно сладостта на меда и в същото време ще се запазят полезните съставки на пчелните продукти. Подпомагащо имунитета подобие на перга можете да се приготви от мед и пчелен прашец.
За имунитета помага и канелата. Наред с противовирусните си качества ароматната кора защитава и косвено - поддържа тонуса и настроението. Разбърква се 1/2 равна чаена лъжичка канела на прах със същото количество пчелен мед и се разтваря в чаша топла, но не гореща вода. Пие се бавно, на малки глътки. Особено подходящо е при дискомфорт на дихателните пътища, гадене и температура.

Прополис (пчелен клей)

Заедно с другите продукти от кошера за силна естествена подкрепа за кръвните клетки се смята и прополисът, който убива патогени в тялото. Може да се вземат капсули или готова тинктура, но е лесно да се приготви и вкъщи.

Инхалации с лайка, мащерка, розмарин, риган

На инхалациите гледаме предимно като на мека терапия при неусложнени простуди, но те имат и защитно свойство особено върху изсушените от отоплението лигавици. Инхалация с отвара от лайка, мащерка, розмарин и риган може да свърши чудеса за здравето на дихателните пътища, които първи посрещат атаката на вирусите.
Ако не използваме специален уред за процедурата, е важно след завирането на водата да похлупим запарката за 5 минути и да изчакаме да изстине леко, преди да направим 15-минутната процедура за съживяване на имунитета. По желание в разтвора може да се добави и малко натурален оцет. Миризмата не е от най-приятните, но пък комбинацията е смятана за убиец на патогени в синусите, устата, трахеята и белите дробове.

Черен бъз

Плодовете на черния бъз са уважавано не само у нас общоукрепващо и имунозасилващо средство. През зимата се използват изсушени, под формата на сиропи и желета. Задължително се спазва препоръчаната от специалист доза, защото е възможно да възникнат проблеми от предозиране.

Лимоните не изчерпват менюто срещу възпаления

Лимоните и братовчедите им в цитрусовото семейство са класиката в жанра. Разреден с малко вода фреш от тях дава сили с ударни дози витамин С - щит срещу много повече болести от сезонните. Нарът, ябълките, ананасът също помагат. Сред добрите противовъзпалителни храни през зимата освен плодовете са и суровите бадеми, кашуто, пшеничният зародиш, пащърнакът, сладките картофи, спанакът, тиквата и особено зелето във всичките му сурови варианти. Но диетолозите продължават списъка с всички храни, богати на витамин А, С и Е и цинк, магнезий, селен. Такова меню се поддържа по възможност за целия период на епидемии.

Джинджифил, куркума, люто

Те заслужават отделно внимание, тъй като у нас сравнително отскоро влизат в препоръчваните домашни средства за профилактика. Добри помощници са и при хрема, болки в синусите, гадене, кашлица. Парче от корен джинджифил с обем около 1/4 кибритена кутийка се нарязва ни ситно и се слага в завряла вода, след като поизстине, се пие на малки глътки, а накрая джинджифилът може да се изяде. И така - няколко пъти на ден. Според ново проучване, публикувано в "Имърджинг инфекшъс дизизис", разпространението на вирусните инфекции може да се намали с над 90% с помощта на куркумата. Активната й съставка пази мембраните на клетките. Прибавянето на малко смлян черен пипер улеснява усвояването на подправката.
Защитно действие имат и лютите чушки, горчицата и други пикантни храни.

Наред с противовъзпалителното меню е важно и

да се забравят поне временно вредните храни

като бяло брашно, бял ориз, захар - те потискат защитните сили на организма и способността му да се самолекува. За да има сили да се бори с болестотворните агенти, организмът трябва да се разтовари от изискващите много енергия за смилането им храни. Затова е добре приемът и на "тежки" ястия да се намали значително. Достатъчно хранителни вещества постъпват и от щадящите аналози - бистра пилешка супа, зеленчуков бульон, фреш, чай или друга полезна топла течност.

Изключително важно е тялото да не се обезводнява. Добрата хидратация подпомага цялостния тонус на организма и улеснява съпротивата срещу патогените. Особено наложително е да се пият много течности, ако въпреки всички предварителни усилия се разболеем и вдигнем температура.

Почивката също трябва да се увеличи с няколко часа на ден. А болните да си останат вкъщи, за да не разпространяват заразата сред колеги и съученици.