Как да разграничаваме добрата и некачествената храна, съветва д-р Владимир Сугарев

Има едно състояние, криещо висок здравен риск – метаболитен синдром. Съчетава високо кръвно налягане, коремно затлъстяване, проблеми с кръвната захар, холестерола и триглицеридите. Ако не се вземат навреме мерки, синдромът преминава в диабет, или сърдечносъдово заболяване. Увеличете двигателната активност, отстранете от менюто всички преработени растителни мазнини и драстично намалете приема на въглехидрати, предупреждава д-р Владимир Сугарев, специалист по вътрешни болести, експерт към МЗ. Има кабинет за неконвенционални методи в медицината в 20 ДКЦ в София, занимава се с хомеопатия от 17 г., притежава сертификат по диетология.

Правилното хранене е от основно значение за доброто здраве. В забързаното си всекидневие, хората избират предимно евтини храни, които изглеждат иначе добре. Но в тях има прекалено много мазнини, захар и изкуствени добавки… Наричат ги „джанк фуудс“ – храни боклук. Това са евтини снаксове, бързи закуски с високо съдържание на животински мазнини, пресолени и пушени, много сладки храни и напитки. За приготвянето им се използват изкуствени есенции, пълнители, набухватели, консерванти, стабилизатори, оцветители и опасни генномодифицирани суровини, изтъква д-р Сугарев.

В практиката си той има много пациенти с метаболитен синдром, които се хранят неправилно, основно с такива храни. Първата стъпка към здравето е да се научат как да различават качествените от некачествените храни.

Защо животинските мазнини са вредни

Българите се хранят основно с животински мазнини, които всъщност са вредни за организма. Към групата на добрите мазнини спадат всички видове олио от растителен произход – слънчогледово, рапично, фъстъчено, царевично, зехтин и мазнините в рибите. За да се ориентирате: при стайна температура добрите мазнини са в течно състояние, а лошите са с твърда консистенция.

Животинските мазнини причиняват рязко покачване на холестерола, главно на лошия - HDL. Той се отлага по стените на кръвоносните съдове, уплътнява ги, води до пълното или частичното им запушване, разказва д-р Сугарев. Човешкото тяло има нужда от холестерол, той играе важна роля за производството на някои хормони. Диетата при висок холестерол включва: общо количество мазнини - под 30 % от общия калориен внос. Наситени мазнини - под 7 %, мононенаситени - 15 % от калорийния внос, холестерол до 200 мг дневно и въглехидрати - 40 % от калорийния внос.

Т.е. трябва да избягваме храни със скрито съдържание на свинска мас – луканки, салами, кренвирши, пастети. Ако купуваме кренвирши, трябва да сме наясно, че в тях има предимно фино смляна смес от животински остатъци, сланина, соя и вода. Евтините малотрайни колбаси също не са за препоръчване. В луканка, създърма и други колбаси солта често превишава 5-10 пъти нормалната концентрация. За да се запази свежестта на луканката например, в нея се слагат нитрати, които после преминават в канцерогенните нитрозамини.

Внимавайте и със соевите продукти

Някои хвалят соевото мляко като диетично и здравословно, но така ли е наистина? Повечето соеви добавки не само са от генномодифициран произход, но и се обработват с помощта на токсичен химикал – хексан, който се свързва с репродуктивни проблеми. По време на пости някои хора ползват тофу – соево сирене. Азиатците също го употребяват много, но тяхната соя не е генномодифицирана, посочва д-р Сугарев.

Чипсът също е лош избор - напоен е с мазнини. Задушени или печени картофите имат средно по 50-90 ккал на 100 г, докато в 100 г чипс калориите скачат на 550. Картофът е уникален продукт, но когато е правилно приготвен, съветва специалистът. Не случайно северните народи, които го употребяват много в кухнята си, имат по-малко болни от рак на дебелото черво.

Любими храни – в „лошия” списък

Белият хляб и рафинираното брашно предварително са лишени от почти всички витамини, фибри и минерали и важни хранителни вещества. Бялото брашно например се избелва с хлор и се смесва с бромид – два химикала, които се свързват с проблеми на щитовидната жлеза. От белия ориз, подобно на бялото брашно, предварително са извлечени повечето хранителни вещества – триците и кълновете. Затова хората с диабет или проблеми с кръвната захар трябва да използват кафяв ориз.

В списъка на лошите храни д-р Сугарев слага още пуканките за микровълнова, енергийните блокчета, бялата захар и изкуствените подсладители. Най-дълголетната нация – японците, почти не употребяват захар. Предпочитайте натурални заместители като стевия, фруктоза, пчелен мед, инулин.

Медът е много полезен продукт (има 22 от 24 незаменими микроелемента), но да се консумира с мярка, защото има висок гликемичен индекс – 88%. Това означава, че продуктът бързо качва кръвната захар. Най-тревожно е, че излишната захар се превръща в мазнини поради бързата обмяна.

На китайците дължим масовата употреба в наши дни на мононатриев глутамат. Като подобрител на вкуса, той присъства в готовите сухи бульони, подправки и във всички готови колбаси. В големи дози е вреден - действа като невротоксична отрова, която блокира предаването на нервния импулс, посочва лекарят.

Помощ с хомеопатия за по-добър метаболизъм

Д-р Сугарев помага на пациентите си не само с диета, но и с хомеопатия. Широко приложение в практиката му намира Шуслеровата терапия. Това са минерални соли, приготвени по хомеопатичен метод. Някои от солите подобряват обмяната на веществата и ускоряват метаболизма това са тези с номера 5 (калиев фосфат), 9 (натриев фосфат) и 10 (натриев сулфат). Сутрин се взема сол №5 за балансиране на нервната система (предпазва от похапване поради стрес) и за енергия и добро настроение. На обяд - №10, която стимулира функциите на отделителната система и детоксикацията. Пречиства черния дроб и има меко диуретично действие. Вечер - сол №9, която освобождава клетката от излишните течности, нормализира алкално-киселинното равновесие в организма, стимулира метаболизма и подобрява храносмилането и преработването на по-мазните храни. Приемът е по 5 таблетки от всяка сол, за период от 1-2 месеца. Може да се правят по няколко такива курса годишно за повлияване на обмяната на веществата.

Д-р Сугарев често препоръчва и детоксикиращите схеми на солите на пациенти, които са се хранили неправилно. Шуслеровите соли са чудесен начин да се подобри храносмилането, да се намали повишената киселинност и да се освободи тялото от токсини. Комбинацията за детокс включва: сол №6 калиев сулфат (5 таблетки сутрин); сол №10 (5 таблетки на обед); сол №9 ( 5 таблетки вечер). Солите изчистват тялото от токсините и му връщат енергията, а №6 има важна роля за стимулирането на чернодробната функция и ускоряване процесите на детокс. Тази програма може да се прави 2-3 пъти през годината за 1 месец, препоръчва д-р Сугарев.

Какво да ядем с чиста съвест?

Ако искате да свалите лошия холестерол, яжте фасул. В това отношение той е по-добър дори от овесените ядки. Има лечебен ефект при рак на стомаха и дебелото черво. Малцина знаят, че бобът съдържа пектин, който абсорбира отровите, тежките метали попаднали в организма, понижава кръвната захар.

Плодовете, суровите зеленчуци, ядките и семената осигуряват белтъчини и ценни хранителни вещества. Зърнените храни, варива (боб, грах, леща и др.) и ядки гарантират вноса на белтъчини в организма. Месото не е чак толкова нужно като ежедневна храна, обяснява д-р Сугарев.

Често пациентите го питат: Кое е по-добре - прясно или кисело мляко? И двете са добро средство, например срещу рак на стомаха и остеопорозата. Възрастните хора е добре да вечерят с кофичка кисело мляко.