Лечебни диети се превръщат в метод за отслабване - това е тенденцията при хранителните режими за 2015 г. Модните методи за влизане в перфектна форма са коренно различни от прочутите до сега. Режимът на Дюкан или пък 90-дневната диета отстъпват място на нови медицински хрумвания, пише "24 часа". Вижте кои са те:

1. Диетата “Даш”

Първоначално е създадена за борба с високото кръвно и холестерола. Лесното й изпълнение обаче и ефектът загуба на тегло бързо я правят популярна. Идеална е за стопяване на мазнините в областта на корема, както и за забързване на метаболизма. Оповава се на приема на храни без съдържание на мазнини. Режимът е разделен на две групи - за по-слаби хора, които нямат нужда от голямо отслабване, и за много пълни. Противно на логиката за първата група сладкото е абсолютно забранено, независимо кой ден от седмицата или месеца е. Втората група може да хапва шоколад по 2-3 пъти седмично, докато с времето не се премахне напълно. При тях се действа постепенно и подготвително за организма, защото се смята, че са по-малко склонни да ограничат менюто си. Продуктите за тази диета са зърна, кълнове, плодове, зеленчуци, риба. Може да се ядат и сурови ядки, тъй като набавят на организма полезни мазнини. В интернет може да намерите хиляди рецепти за диетата “Даш” - от салати до здравословни пълнозърнести сладкиши.

2. Диетата “Ти Ел Си”

Създадена през 2001 г. от Националния здравен институт на Америка, абревиатурата на диетата означава буквално “Терапевтични лайфстайл промени”. Също като “Даш” тя е създадена за намаляване нивото на холестерола. За разлика от нея обаче при “Ти Ел Си” можем да хапваме пълнозърнест хляб,

шунка и дори

домашно направена

майонеза

Към нея е задължителен и спортният режим - 5 пъти седмично по 30 минути с натоварване по наш избор. Сутрин предимно се изяжда по един банан с чаша нискомаслено прясно мляко, защото комбинацията от двете води до засищане. Психологията на тази диета е, че са позволени дори храни, за които е общоприето, че са вредни. Това се променя, когато са приготвени у дома. Точно затова се

разрешава хапването

на домашно

направени

пуканки

Тях ни съветват да сложим на бюрото в офиса и да приемаме, когато усетим глад между трите основни хранения. Няколко пъти седмично дори можем да закусим с малък мъфин. При “Ти Ел Си” най-важна е закуската. Както вече сте разбрали, този режим не забранява напълно сладкото. Той измества калоричните храни в първия дневен прием, за да има тялото ни достатъчно време да ги разгради напълно да вечерта. Така психологически сме доволни, че не ни се забранява, а в същото време отслабваме.

3. Диетата “Мейо”

Колкото и да не е за вярване, тази диета гарантира загуба на теглото с около 8

килограма само за първите 2 седмици. След това на всеки седем дни се губи поне по 1, докато не се появи мечтаното число на кантара. Препоръчителният дневен прием на калории варира между 1200 и 1800. Задължително е в менюто ни да има плод, зеленчук, нискомаслени млечни продукти, пълнозърнести продукти и протеини. В първата фаза на диетата алкохолът, сладкото и изкуствените подсладители са абсолютно забранени. По-нататък приемът им е ограничен до 75 калории на ден.

Първата фаза на режима се казва “Отслабни!”. Втората - “Живей”, защото в нея се учим как да спазваме този режим не само месец, а той да се превърне в начин на живот. Именно затова диетата “Мейо” бързо си печели името “Доживотната диета”.

Създадена от лекарите в клиниката “Мейо”, тя цели през първите две седмици вие да създадете 5 здравословни навика, да се откажете

от 5 нездравословни и да получите още 5 бонус. Сред тях се нарежда заместването на шоколада с плод. Режимът “Мейо” се отличава също така с воденето на мотивиращ дневник. Хиляди последователи публикуват в социалните мрежи своя, за да се подкрепят с останалите и да обменят съвети.

4. Средиземноморска диета

Обитателите на Средиземноморието са сред най-големите дълголетници. Сред тайните на това е начинът им на хранене. Една от най-хитовите диети е именно средиземноморската. За разлика от останалите, тя включва кашкавал, маслини, зехтин и дори е препоръчително да пиете по чаша вино на вечеря. Примерното меню за един такъв режим включва плод, прясно изцеден сок или филийка хляб с малко кашкавал или сирене. Важно е

хлябът, който

консумирате през

цялата диета, да е

прясно изпечен,

по възможност домашен. В него е хубаво да добавите и маслини. Хит сред последователите на тази диета е да закусват точно такъв с няколко капки зехтин отгоре. Обядът може да е само една салата, а вечерята пълнени чушки с ориз и месо, полети със зехтин. Овкусяват се с подправки и се запичат.

Позволените храни по време на режима ви са мед, яйца, месо, риба, зехтин, маслини, макаранени изделия, сирене, кашкавал, плодове, зеленчуци, бобеникултури, ядки, семена, хляб, червено вино, босилек, риган и веднъж седмично сладко.

Интересното при всички изброени диети е, че в нито еднаот тях не се препоръчва хранене по 5 пъти на ден, а само закуска, обяд и вечеря. Друг тепърва навлизащ режим е “Флекситериън”. В превод от английски означава приспособим вегетарианец. Т.е. такъв човек, който е вегетарианец, но от време на време изменя на режима. Прави се от хора, за които е препоръчително да имат минимален прием на животински продукти. Така едновременно лекуват организма си, но не и го лишават и стресират напълно.