Сухата кашлица е симптом на заболяване, а не болестно състояние. Ето защо трябва да се търси първопричината, която я предизвиква. Честите позиви за кашляне може да говорят, че в организма е започнал възпалителен процес - бронхит, пневмония, тубелкулоза, астма и трахеит. В някои случаи обаче кашлицата може да е симптом за заболяване, което не е свързано с дихателната система, а за проблеми със стомаха, болестотворни микроорганизми (микоплазма и хламидия) и други. Логично е, че и лечението на толкова различни заболявания ще бъде различно.

Нека разгледаме случаите, когато сухата кашлица е предизвикана от възпаление на дихателните органи. кашлицата е важен рефлекс на организма, който помага да се избавим от натрупаните секрети в гърлото, от чужди микрочастици, които са попаднали в дихателната система и др. Често кашлицата не може да изпълни своята функция. В тези случаи говорим за непродуктивна кашлица. Човек се мъчи от постоянни позиви, които не водят до очистване на организма. Задача на лечението тогава е да се намали раздразнението и да направим кашлицата си от непродуктивна в продуктивна, очистваща. В тези случаи на помощ може да дойде и народната медицина - различни отвари, билкови настойки и инхалации.

Народни рецепти за лечение

Ето една лесна и ефикасна рецепта: вземете мед, черен пипер, ленено семе и индийско орехче. Всичко това се счуква и смесва много добре. Взима се на всеки час по една кафена лъжичка.

От същите съставки можете да си приготвите и "дъвка за смучене". Стопете меда и счукайте индийското орехче и черния пипер. Разбъркайте добре докато получите еднородна маса, сходна на маджуна. Слагайте по малко в устата и смучете.

Ряпата е старо и ефикасно, както и любимо, домашно средство против кашлица, астма и простуди с температура. Рецептата е подходяща предимно за деца. Издълбава се дебела ряпа, напълва се с мед и се държи няколко часа на топло, след което се дава на детето да изяде ряпата и вътрешното съдържание. (За диабетици не е подходящо!).

При суха, мъчителна кашлица с лаена, без секрет смесете листа от подбел (20 г), цвят от лопен (5,0 г), плод от резене (5,0 г), плод от анасон (5,0 г).

1 чаена лъжичка от тази смес се залива с 1/4 литър вряща вода, запарва се 10 минути и се подслажда с 1 ч. лъжичка мед или кафяв небет-шекер. Дневно се пият 2-3 чаши чай, по възможност горещ и на глътки. (Диабетиците да не подслаждат!).

Вземете сухите люспи на 10 глави лук и ги сварете във вода, все едно варите чай. Прецедете водата през фина цедка и в нея сложете 1/2кг. пчелен мед, 1-2 лъжички счукан синап и 1-2 лъжички ленено семе. Взимайте по 1 лъжичка от тази смес 3 пъти дневно: сутрин, обед и вечер.

Баня с мащерка. Банята с мащерка е изпитано средство за подпомагане на лечението предимно при деца с магарешка кашлица. 100 грама листа от мащерка се заливат с 1 литър вряща вода, запарват се 15 до 20 минути и се прецеждат. Тази течност се прибавя към водата за къпане. Препоръчва се температура на банята около 38°С, а времетраене около 15 минути. След това е разумно да се почива 1 час в леглото.

Важно: Ако кашлицата продължи повече от две седмици, трябва непременно да се отиде на лекар.