Всяка година милиони хора по света печелят битката с рака. С всеки изминал ден съвременната медицина научава повече за онкологичните заболявания. Една от основните цели в тази област е лечението да се фокусира само върху областта на разпространение на раковите клетки, вместо да засяга цялото тяло. Така страничните ефекти от лечението се свеждат до минимум.
За някои от най-обещаващите методи в лечението на рака разказват специалисти от „Медикал парк“ – най-широко разпространената болнична верига в Турция с 25 болници в 17 града.
Имунотерапия
Имунотерапията е един от най-интелигентните методи за борба с раковите клетки. Това е метод за лечение, при който имунната система се използва за борба с различни заболявания и по-специално с рака, обяснява проф. д-р Андач Аргон, специалист по медицинска онкология в болница „Медикал Парк Гьозтепе“. Поради различни причини при наличието на рак имунната система може да не изпълнява напълно функциите си. Например, една ракова клетка се образува в организма за определен период от време и в началото имунната система може да не я възприеме като чуждо тяло. Или при инвазия на ракови клетки, надхвърлящи капацитета на имунната система, тя може да откаже. Или пък имунната система може да се бори с раковите клетки, но борбата да не е достатъчно ефективна. Освен това, раковите клетки могат да отделят различни вещества и така да блокират имунната система. Чрез имунотерапията имунната система се активира за борба с рака.
Интервенция през една точка на кожата
Едновременно с бързото развитие на технологиите за образна диагностика, интервенционалната онкология се превърна в един от основните методи за лечение на рак, разказва доц. д-р Хакан Арташ, специалист по интервенционна радиология в болница „Медикал Парк“. Някои тумори, открити в черния дроб, белите дробове, бъбреците или костите, могат бъдат отстранени по минимално инвазивен метод чрез процедури като „обгаряне” с радиочестотна и микровълнова аблация, както и чрез „замразяване” с криоаблация.
Интервенционалното лечение при пациенти с ракови заболявания позволява безоперационно, комфортно и ефективно лекуване на някои ракови заболявания или представлява помощно лечение при други методи, като например операция или химиотерапия. Интервенционалните онкологични процедури се извършват едновременно с процедури по образна диагностика като ангиография, компютърна томография или ултразвук. Интервенцията се извършва чрез вкарване на игла през кожата. След процедурата пациентът остава под наблюдение няколко часа, след което може да бъде изписан. Целите на интервенционната онкология са осигуряване на лечение за болестта, мост към хирургията, палиативно антираково лечение и лечение на симптомите на рака.
Томотерапия
Доц. д-р Беррин Пехливан, специалист по радиационна онкология в болница „Медикал Парк Бахчелиевлер“, определя метода томотерапия като единствената система за радиотерапия, която е проектирана на основата на компютърната томография. Една единствена система, включваща триизмерно визуализиране и триизмерно лечение, може да обхване всички процедури по лечението от началото до края.
Традиционните апарати за радиотерапия излъчват широк радиационен лъч само от няколко ъгъла. А при технологията за томотерапевтично лечение се осигурява възможност за лъчетерапия в предвидената доза, като лечебните снопове се оптимизират от всички ъгли. Вместо един радиационен сноп, технологията на томотерапията разделя един сноп на хиляди малки и тесни „снопчета”. Всяко едно снопче може да приложи различна доза за лечение. По този начин различните дози се насочват към различни части на тумора и така се осигурява максимална защита на околните здрави тъкани.
Според доц. д-р Беррин Пехливан, новият метод TomoDirect пък открива нови възможности за борбата с рака. В допълнение към устройството за 360-градусово облъчване при томотерапията, което извършва непрекъснати въртеливи движения около пациента и тумора, методът TomoDirect използва и стационарни радиационни лъчи за по-точно облъчване на някои по-типични тумори.
За контакти: 088 37 36 000
Whatsapp - Viber: 0090 530 174 26 24
e-mail: [email protected]
Коментари