С нова апаратура процедурата е 2 пъти по-кратка
Петима тежки хипертоници получиха шанс да живеят в значително по-добро състояние, след като им приложиха ренална денервация с последно поколение апаратура в Александровска болница. Системата е уникална и бе изпробвана за първи път в страната.
“Терапията се състои в изгаряне на симпатикусови нерви в бъбречните артерии с радиочестотен ток. Първите ни пациенти са две жени и мъж с хипертония от 15 г., които са на петорна, шесторна и седморна комбинация лекарства. Въпреки това живеят с кръвно между 160 и 200 на 100-120 мм живачен стълб”, обяснява доц. Добрин Василев, началник на Клиниката по кардиология. Сред тях била 45-годишна жена, която работи с кръвно 180/100, а най-възрастният е на 77 г.
Хипертонията в основата си най-вероятно е генетично заболяване, което подлежи на контрол, но не може да се излекува. В повечето случаи съвременната лекарствена терапия може да осигури добър контрол на артериалното налягане и предотвратяване на усложненията - инфаркт, инсулт, аортна дисекация, бъбречна недостатъчност и др. При някои пациенти обаче това не може да се постигне с лекарства.
Бъбреците имат основна роля в контрола на кръвното и са един от главните органи, които поддържат обема на циркулиращата кръв. Могат да регулират артериалното налягане по различни механизми включително и чрез отделяните от тях хормони. Стените на бъбречните артерии са много богато снабдени със симпатикусови нерви и затова бъбреците реагират на стрес и на повишената активност на симпатикусовата нервна система, обяснява доц. Василев.
През 50-те години на ХХ в. се правят първите ренални денервации от хирурзи - те прерязват симпатикусовите нерви, които стигат до бъбречните артерии. Установява се рязък спад на кръвното и добър контрол върху стойностите му след това. В продължение на десетилетия обаче методът е забравен, тъй като изисква “голяма хирургия”. След това с развитието на модерните методики в лечението на сърдечносъдовите заболявания става възможно отстраняването на нервните окончания на симпатикусовите нерви по неоперативен начин. Нарича се ренална денервация.
В кардиологичната клиника на Александровска за първи път у нас бе използван многополюсен спирален катетър за ренална денервация, който позволява да се достигнат всички бъбречни артерии с големина над 3 мм. С него се работи едновременно върху 4 точки при гарантирано добър контакт със стената на съда, докато при по-старата апаратура се обработва точка по точка. Доказано е, че ефектът от процедурата зависи от броя изгорени нервни окончания. Средният брой инервации в проучванията е 4-5, докато при пациентите в Александровска са направени средно по 8 благодарение на новия катетър. Постига се много по-голямо обхващане на нервите и може да се очаква много по-добро повлияване на пациентите, казва доц. Василев.
Второто предимство е, че процедурата е много по-кратка. Тя трае средно 15-20 минути за двете бъбречни артерии спрямо 1-2 часа, а понякога и повече при по-старата апаратура. Всяка аблация с новата технология трае по 1 минута, двойно по-кратко в сравнение с преди. Процедурата по принцип е свързана със сериозен дискомфорт за пациента и съкращаването на процедурното време е голямо предимство. Тя се прави с местна анестезия. През артерия на крака се влиза с новия катетър, чиято дебелина е под 1,5 мм.
Методът се прилага в няколко центъра у нас, оборудвани с предишни поколения системи. Най-голяма полза от процедурата имат пациентите, при които не може да се постигне контрол на кръвното с лекарства. Много добър е ефектът и при младите хипертоници - процедурата позволява редукция, но не и отмяна на лекарствата.
Коментари