Може, ако навреме се запази резерв в течен азот при минус 196 градуса
Въпреки че природата не може да бъде заблудена, човекът успява да измисли как да извоюва преднина в някои съревнования. Една от постоянните битки е с репродуктивните проблеми в развитите страни. Едно от средствата в ръцете на медицината е замразяването на яйцеклетки с цел по-добри шансове за зачеване след години. Дава значително повече спокойствие, когато е ясно, че бременността се отлага въпреки хода на на биологичния часовник.
Такава програма работи и у нас от юни. До момента стотици жени около 35 г. са пожелали да си осигурят репродуктивен резерв, защото не могат да станат майки веднага.
Тенденцията е тъжна, но засяга все повече жени в развитите страни. Животът налага постигане на образование, специализация, професионална реализация и растеж точно в периода, който съвпада с най-добрите фертилни възможности. В надпреварата много жени изобщо не са успели да намерят своя партньор, а други го имат до себе си, но задържат родителството.
Днес жената може да е млада дълго време, но качествата на яйцеклетката се влошават рязко след 35-годишна възраст. Променят се морфологично, увеличава се рискът от генетични аномалии. Това е и възрастовата граница, до която е препоръчително да се изтеглят и замразят яйцеклетки. Целта е след още няколко години, когато започнат опитите за зачеване, жената да има значително по-висок шанс да стане майка. Чрез асистирана репродукция.
“Идеята на репродукцията е проста - Земята се пренаселва с хора, но това става в страни, които не могат да решат въпроса с осигуряването на заетост на човешкия ресурс. В развитите страни става обратното - репродукцията върви пагубно лошо, има демографска криза и хората се размножават все по-трудно”, казва д-р Георги Стаменов, един от водещите специалисти по репродуктивна медицина у нас и основател на болница “Надежда”, където работят по програмата “Майка навреме”.
Тя е разработена заради растящата група на жените на около 37-40 г., които идват за помощ - намерили са партньора си в живота и искат дете. Постигнали са главните си професионални и социални цели, но не успяват да забременеят.
“Всъщност се оказва, че яйчниците не работят и няма нито една годна яйцеклетка. Следват десетки процедури и много мъка, за да се получи нещо”, обяснява д-р Стаменов. Ако бяха замразили яйцеклетка само преди 5-6 г., днес би било значително по-лесно. “Това не е застраховка, а по-скоро обещание. Няма гаранция, но има много по-голям шанс, че ще се случи зачеването”, добавя специалистът.
Въпреки високата информираност и доброто образование, критично много жени не знаят, че наличието на месечен цикъл не означава запазен фертилитет. На прекрасната възраст 30 г. жената всъщност разполага с 1/8 от яйцеклетките си, заложени по рождение. Намаляването на яйчниковия резерв не е съпроводено с външни белези. И независимо че “Баба ми е родила на 45”, днешната жена на 45 г. има едва 1% шанс за зачеване със собствена яйцеклетка. На тази възраст към 95% от яйцеклетките имат дефекти и това е необратимо.
Яйцеклетките се вземат, обработват се и се замразяват в течен азот при минус 196 градуса. Така могат да чакат с години, като запазват качествата на възрастта, в която са взети. Малко или много по-късно - все по-често след 40-годишна възраст, жената решава да стане майка и резервът “се активира”. Успешното размразяване на яйцеклетки е до 87%, като при 80% се постига оплождане.
Иначе изходът е инвитро с донорска яйцеклетка - тези случаи също се увеличават у нас, както се умножават и желаещите да станат донори.
Асистираната репродукция заема все по-голяма част от живота на хората и в това няма нищо лошо - тя служи добре, ако се прилага добре, казва д-р Стаменов.
“Към замразяването на яйцеклетки има огромен интерес. Лошото е, че ние бием камбаната за този проблем, но хора, които трябва да вземат отношение, работодателите например, остават глухи.
Кой мисли реално за човека, който работи по 14 часа на ден, строи, стои в лабораториите, офисите, цеховете? Човешкият ресурс е най-ценната част от всеки бизнес. Хората идват и се самофинансират, но никой не им помага”, обяснява д-р Стаменов. Вземат и кредити, за да си осигурят по-добри шансове за потомство.
В същото време не се вземат мерки за улесняване на репродукцията в перспектива, а мерките са съсредоточени в спасяването на фертилитета в дадения момент, добавя д-р Стаменов. Дали ще се замразяват яйцеклетки, сперматозоиди или ембриони - това са хубави решения, свързани със съхраняването на човешкия геном, но са временни и не отговарят на въпроса какво ще правим с репродукцията глобално, отбелязва специалистът.
“Животът е твърде кратък и не можем да видим дали тези технологии ще доведат до еволюция, защото човекът като вид все пак трябва да е способен на еволюция. Като живеем в бетонни домове, обличаме се с полиестерни дрехи и се храним с изкуствени и замърсени храни, това не е еволюция, а отдалечаване от възможността за нея”, казва д-р Стаменов.
Някои стигат до крайности в
стремежа към естествено раждане
Тенденцията за постепенно увеличение на ражданията по естествен път у нас се запазва, зачестяват обаче и случаите на крайности, казва Надежда Стаменова от акушерския екип на МБАЛ “Надежда”.
През 2015 г. 45% от ражданията там са по нормален начин. Общо 1636 бебета са родени за 1 г., има 111 двойки близнаци. Момчетата са повече - към 54%.
Още по-впечатляващ е делът на момчетата от началото на 2016 г. От общо 15 деца, родени в първите 4 дни на януари, само 1 е момиче, отбелязват от болницата.
Средната възраст на родилките е 34 г. Има и няколко на по 24, а най-възрастната е на 48 г. Най-много са 35-годишните.
Начинът на зачеване и възрастта на родилката не са определящи при избора как да стане раждането, казва Надежда Стаменова. Най-важният ориентир е доброто физическо здраве на майката и на бебето.
“Важно е и емоционалното състояние на жената. Хора, които не са се сблъсквали с репродуктивен проблем, смятат за глезотия желанието на жени, заченали чрез асистирани методи, да родят оперативно. От дългогодишната битка за дете много жени нямат сили да издържат емоциите покрай нормалното раждане, не могат да си позволят да рискуват”, обяснява Надежда Стаменова.
Не бива да се изисква нормално раждане на всяка цена, допълва тя. Вече има доста крайни жени, които отхвърлят всякаква медицинска намеса при раждане, не искат лекарства, ваксини и настояват дори когато е ясно, че не могат да родят по естествен начин. Крайностите могат да бъдат опасни и за майката, и за бебето.
Родителски организации настояха тези дни да се въведат протоколи за първи контакт между майката и бебето при раждане и първо кърмене. “Не може да е задължително, защото не всички жени го искат и не всички болници имат условия. Това е право на личен избор”, коментира акушерката. В “Надежда” веднага щом бебето се роди и ако е в кондиция, проплаче и си поеме въздух, го поставят на корема на майката, без да я питат. Много жени обаче са изненадани. Други не искат да кърмят постоянно. Някои искат първо да се наспят. “За бебето е много важен първият контакт, но не можем да задължим никого”, обяснява Надежда Стаменова.
Коментари