От седмица в детските клиники зачести приемането на болни от грип, което е знак, че сме на прага на епидемия. Това съобщи пред “24 часа” доц. д-р Атанас Мангъров, началник на Първо детско отделение към Специализираната болница за активно лечение на инфекциозни и паразитни болести в София.
Особено уязвими са децата между 2 и 5 години. Причината е, че в тази възраст вече контактуват с повече хора и за първи път се срещат с циркулиращите сезонни вируси, към които обаче нямат никакъв имунитет.
В нашата болница също вече има доста малки деца с грип, те и децата с ротавирусни инфекции са преобладаващите ни пациенти в момента, каза доц. Мангъров. Децата с по-тежки симтоми са изследвани в лабораторията на Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
Доказан е
пандемичният
грипен вирус
А/H1N1pdm09,
известен като свински грип. За момента той преобладава и у нас, и в цяла Европа въпреки очакванията да доминира новият грип “Швейцария”. С появата си през 2009 г. А/H1N1 предизвика пандемия, която уби над 20 хиляди души.
За тежко протичане на грип при деца съобщиха лекари от Добрич в събота. Случаи има и в Пловдив и други градове.
Засега при нас няма критични ситуации, дори вече изписваме стабилизирани след острата фаза деца, обясни доц. Мангъров. Той успокоява родителите, че продължаващата и след болницата кашлица може да се задържи още 1-2 седмици, докато се възстанови лигавицата на трахеята.
Сред родители има и
страхове за
енцефалити
след грип,
за каквито случаи вече се говори. Според микробиолозите са рядкост - от 1 на 1000 до 1 на 10 000 болни, защото пандемичният грип атакува главно дихателните пътища.
Детската болница в София през последната седмица също приема предимно болни от свински грип и деца с респираторно синтициален вирус, наричан разговорно свиркащ бронхит.
“Лечението е според симптомите - с
антивирусни
препарати,
кислородно
дишане
или медикаменти, които да разширят дихателните пътища”, обясни проф. д-р Пенка Переновска, завеждащ Клиниката по детски болести на Александровска болница и специалист по пневмология. При усложнения с бактериална инфекция се добавят и антибиотици. За щастие, няма деца в тревожно състояние, в цялата клиника от 3 г. нямаме фатален изход, каза проф. Переновска.
Освен деца и ученици тежко карат инфекцията също и възрастните над 65 г. и хората с хронични заболявания.
В цяла България случаите на грип нарастват. Възможно е още днес заболеваемостта да достигне епидемични стойности, ако започващата днес ваканция не забави разпространението.
През последната отчетена седмица
най-много
са болните в
Стара Загора
и Пазарджик, възможно е там да бъдат обявени първите епидемии, съобщи главният държавен здравен инспектор на България д-р Ангел Кунчев. По последни данни Стара Загора “води” с 306 болни на 10 хиляди. Много деца и възрастни са повалени от вирусите и в Габрово, Видин, Русе, Сливен.
В София официално с диагноза грип излизат от лекарския кабинет 131 на 10 хиляди столичани. Това е близко до средната заболеваемост в страната. “Преведено”, отговаря на предепидемична обстановка.
Засега сравнително пощадени са Разград и Търново, откъдето лекарите съобщават за съответно по 33 и 39 болни на 10 хиляди.
Проф. Кантарджиев: Чакайки за джипито, болните с грип застрашават другитe
Болните с грип се увеличават, през последната седмица 80% от заявените изследвания са за малки деца. Почти при всички положителни проби се изолира пандемичният грип, само една е за грипен вирус тип В “Калифорния”, каза проф. Тодор Кантарджиев - национален консултант по микробиология и директор на НЦЗПБ.
За ограничаване на заразата той препоръчва да се засили контролът в детските заведения и училищата и болните да си остават вкъщи. Едно от местата, на които рискът от заразяване е много голям, са общите чакални пред кабинетите на общопрактикуващите лекари, предупреди специалистът. Там хората с грип са редом с тези, които посещават лекаря заради неинфекциозни заболявания. При грипна вълна истинското решение са отделни входове, допълни проф. Кантарджиев.
Проф. Мира Кожухарова: 22% положителни проби - това показва подем
От всички изследвани проби до момента 22% са положителни за грип, което показва подем в повечето области на страната, включително в столицата. Нетипичното е, че нарастването до последната седмица на януари е много бавно, обясни проф. Мира Кожухарова, национален консултант по епидемиология и зам.-директор на НЦЗПБ.
Данните в големите градове приближават стойностите за епидемия, възможно е още в първите ден-два на февруари да се достигнат критичните стойности. Те са различни за отделните области. Средно за страната за епидемия се смята надхвърлянето на 144 болни на 10 хиляди население, почти същото е числото и за София. В столицата най-високите достигани досега стойности са 216 на 10 хиляди, но обикновено болните са под 200 на 10 хиляди , каза проф. Кожухарова.
Проф. Коста Костов: 3 дни задух и кашлица с храчки? Бързо на пулмолог
Всяка година пикът на грипа се усеща в болницата по залпово постъпващите хора. Към момента няма зачестяване на болните с характерните за грип симптоми във ВМА, каза проф. Коста Костов, началник на белодробната клиника. Той забелязал тенденция всяко разболяване тези дни да се отдава на грип, дори когато става дума единствено за продължителна хрема.
“Грипът има специфично и разпознаваемо начало - остро и тежко. Събаря буквално за 2-3 часа - дава пример проф. Костов. - При част от болните грипът протича много тежко. Най-драматично е, ако настъпи т.нар. грипна хеморагична пневмония, която се дължи на тежките промени в белия дроб и може да бъде дори фатална. Слава богу, тя е рядка. По-чести са бактериалните пневмонии след грипна инфекция. Последица са от опустошаване на дихателните пътища от грипния вирус, защитните сили рухват, влиза бактерия и на “подготвената” вече почва може да се развие бактериална пневмония. Чести са стафилококовите пневмонии след грип, които са тежко заболяване.” Затова специалистът съветва: ако след острата фаза на грип се появят симптоми от белия дроб и продължат над 3 дни, търсете пулмолог.
“За усложнение и риск от стафилококова пневмония говорят жълто-зелени храчки, задух, тежка кашлица, болки в дробовете. Ранно започване на лечението намалява опасността от абсцес в дробовете”, обяснява проф. Костов. Той съветва още при първите симптоми на грип човек да се консултира поне с личния си лекар, за да му препоръча подходящ антивирусен препарат. Бързината в случая е важна, защото след втория ден ефектът е несигурен.
Коментари