Вече няма да се чака за операция. Нова апаратура разширява възможностите за лечение.
Нова супермодерна клиника ще намали времето за чакане за урологична операция в националната онкологична болница и едновременно с това ще осигури несравнимо по-добри условия за лечение и престой. Тя е трети голям проект, който болницата реализира под ръководството на директора д-р Валентин Ангелов. Европейски вид вече имат торакалната клиника и клиниката за лъчетерапия.
Новата урологична клиника е проектирана и оборудвана специално за лечение на заболяванията на пикочно-половата система при мъжете и на пикочната система при жените. Амбицията на началника на клиниката проф. Красимир Нейков е окончателното преместване да приключи до 3 седмици, без да се прекъсват нито за ден изследванията, операциите и лечението на постъпващите всеки ден пациенти.
Към момента
урологията е
най-натоварената
клиника в болницата
спрямо пациентите,
преминали през
наличните 10 легла
На новото място вече ще може да се лекуват едновременно 16 болни при несравнимо по-добри условия.
Годишно правим 650-700 операции, в новата клиника ще имаме техническа възможност да ги увеличим на 850-900, защото вече ще разполагаме със собствена операционна и цистоскопна само за нуждите на нашите пациенти. Реално и досега можехме да поемем повече операции, екипът ни е много опитен, но пропускливостта на операционната беше малка и това не позволяваше да уплътним нашия график, обясни проф. Нейков.
Дори и най-бързите ендоскопски интервенции ангажират операционната за час - час и половина, а при отстраняване на пикочен мехур с изграждане на пикочни пътища уролозите работят над 4 часа.
Заради авторитета на екипа графикът на планираните операция е попълнен за месец и половина напред. Увеличеният капацитет в новата клиника ще съкрати рязко чакането. А модерната апаратура ще увеличи възможностите за щадящо лечение и комфорт както за пациентите, така и за лекарите, сестрите и санитарите, обяснява специалистът.
Условията са несравними, чакахме за модернизацията повече от 10 години, през които се смениха няколко директори на болницата, разказва проф. Нейков, докато показва на екипа на в. “24 часа” клиниката.
Коридорът е разделен на две, така че влизащите за инвазивни изследвания в т.нар. цистоскопна да не минават през клиниката с лежащо болните.
Операционната е напълно оборудвана за работа, остава да се пренесат инструментите и да се създаде стерилна среда, но това ще стане буквално в рамките на дни. Поетапното преместване в случая е цел - гарантира непрекъснатост на лечебния процес.
Хирургичната
зала е снабдена
с техника за
телеконферентна
връзка,
така че операциите да могат да се наблюдават на голям монитор от лекарския кабинет в другия край на клиниката, от аулата на болницата и от всяка точка на планетата, ако се налага телемедицинска консултация или обмяна на опит между болници от различни държави.
Уникална мобилна рентгенова апаратура с подвижно рамо дава възможност за максимално прецизиране на работата на хирурга, защото може осигурява видимост на органите във всички проекции.
С натискане на едно копче масата се вдига и
рамото на рентгена
минава под
операционната маса,
която е изработена
от прозрачен
за лъчите материал,
така че по време на ендоскопска операция уролозите могат да проследяват в реално време работата на органа. Две подвижни колони за подаване на кислород и осигуряване на аспирация осигуряват паралелната работа на хирургичния и анестезиологичния екип. Специални са и количките с инструменти и помощна апаратура, уникално е дори спускащото се от тавана регулируемо приспособление за банките с разтвори за вливане. Автоматизирането на спомагателните дейности осигурява на екипа възможност за още по-прецизно лечение и добро отношение към пациентите. Улеснени са и повечето дейности около обслужването на болните. Машинно се мият дори подлогите, обяснява проф. Нейков.
Във всяко помещение на клиниката има климатици с допълнителна функция за пречистване на въздуха. Стаите са за по двама души, обзаведени със съвременни болнични легла, които дават възможност за повдигане до полуседнало положение. Към всяка стая има санитарен възел с баня. С по едно легло са стаята за хора с увреждания, в която вратите позволяват придвижване с количка, а мебелите са съобразени със световните стандарти в тази област, и ВИП стаята. Леглата в сектора за интензивни грижи са напълно автоматизирани.
Всеки пациент на клиниката може с натискане на бутон да даде сигнал на дежурния екип, че има нужда от помощ. Обзавеждането осигурява неочакван за държавна болница комфорт благодарение на персоналните гардеробчета в стаята. Мобилни стойки дават свобода на пациентите след операция да се движат дори по време на вливания.
Условията ще впечатлят най-силно хората, които са лежали в досегашната урологична клиника. Въпреки лошите условия, тя е от най-търсените заради специалистите. Най-натоварен е графикът на проф. Нейков - поема тежки и особени случаи, а в националната онкология те по подразбиране преобладават. Сред тях е
спасителната за майка
и бебе операция
на бременна в 6-ия
месец с тумор на
бъбрека, голям
30 на 30 см
Заради бременността и обхващане на важен кръвоносен съд операцията е особено рискове. Проф. Нейков и коремният хирург проф. Валентин Димитров изваждат огромното образувание и запазват плода.
Под ръководството на проф. Нейков работят 5-има опитни лекари уролози и двама млади лекари, които специализират в Клиниката по урология със заповед на министъра на здравеопазването.
Като цяло България има нужда от повече млади в урологията. През последните години се забелязва тенденция на нарастване на рака на простатата, на пикочния мехур и на бъбрека. Всяко от тези заболявания се увеличава с по 50-60 случая за година. В над 99 процента лечението е хирургическо. Стремежът е повечето от тях да се извършват с ендоскопски метод, известен с разговорното име безкръвна хирургия. Той е по-щадящ и човек се възстановява по-бързо и с по-малко усложнения.
При навреме
поставена диагноза
прогнозите за
лечение са добри,
но в повечето случаи липсват ранни симптоми и болка. Често първият знак, че има нещо нередно в пикочния мехур например е появата на кръв в урината. Симптомът невинаги е резултат на туморен процес, но причината задължително трябва да се уточни с уролог, съветва от позиция на 35-годишния си опит проф. Нейков.
Коментари