Висши здравни служители предупредиха, че птичият грип може да предизвика следващата пандемия след неотдавнашен „обрат в историята".

Ричард Пебоди, директор на отдел „Епидемии и нововъзникващи инфекции" в Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство, заяви, че щамът на вируса, който предизвиква безпокойство, H5N1, има потенциала да предизвика глобална извънредна ситуация, подобна на тази при Covid, пише "Дейли мейл".

„H5N1 има потенциал да се превърне в пандемия, бъдеща пандемия", каза той днес в Манчестър.

Коментарите му идват, след като вчера в Северна Англия беше открит случай на вируса при овца - първият известен случай от този вид в света.

Коментирайки този скок между видовете, Пибоди заяви, че това е част от промяната на птичия грип в сравнение с времето, когато той се е появил за първи път през 90-те години на миналия век.

„Наблюдаваме го в Щатите, при млекодайните говеда, при други видове животни, а също и тук, в Обединеното кралство, и затова работим в тясно сътрудничество с колегите си в областта на здравето на животните, за да сме сигурни, че здравето на хората е защитено.

Запитан дали оценката на UKHSA за птичия грип се е променила в светлината на неотдавнашния случай, г-н Пибоди заяви, че това е „нов обрат в историята", но добави, че е успокояващо, че не са открити нови случаи на заразяване на овце.

Коментарите му идват, след като UKHSA издаде строго предупреждение за 24 смъртоносни вируса, които могат да предизвикат следващата „болест Х" - термин, който често се използва за описание на потенциалния виновник за следващата пандемия.

Органът сведе броя на най-смъртоносните до четири патогена, които класифицира като високорискови за пандемия, като птичият грип е един от тези, които са попаднали в списъка.

Вирусът, който е показал тревожна способност да преминава между видовете, вече е открит у един британски фермер, за когото е известно, че е имал контакт със заразени птици.

Междувременно през януари болестта взе първата си човешка жертва в САЩ, убивайки 65-годишен човек с основни здравословни проблеми, който е бил изложен на контакт с лично стадо диви птици.

Здравните специалисти предупредиха също, че вирусите от семейство Paramyxoviridae също могат да имат пандемичен потенциал.

Сред тях са морбили, паротит и някои инфекции на дихателните пътища, както и вирусът Nipah, който може да се разпространи от прилепи или прасета върху хора и причинява мозъчен оток и смърт.

По света вече са регистрирани големи епидемии от морбили, тъй като нивото на ваксинация намалява.

Миналата година в Англия бяха потвърдени 2911 случая на морбили, което е най-големият брой случаи, регистрирани годишно, от 2012 г. насам.

Усложненията на смъртоносната болест, която засяга предимно деца, могат да включват пневмония, възпаление на очите и загуба на зрението, както и възпаление на мозъка, водещо до припадъци, загуба на слуха и мозъчни увреждания.

Други вируси, които са под „наблюдение" от длъжностните лица, включват коронавируси като Covid-19 и MERS, от който досега са загинали над 900 души, предимно в Близкия изток.