Частните болници да не организират обществени поръчки за покупки на лекарства и апаратура не нарушава европейската директива. Това е изводът, след като съдът на ЕС скоростно реши дело по проблем на дружество "Монтажи", обявиха в свое становище от Експертен клуб за политика и икономика (ЕКИП).

Делото в съда на ЕС трябваше да разясни какво е публичноправна организация, след като държавната фирма "Монтажи" ЕАД оспори акт, наложен от Агенцията за държавна финансова инспекция. В решението си съдът потвърждава досегашната дефиниция за „публичноправна организация" уповавайки се разпоредбите в Директивата и Закона за обществените поръчки.

Според анализаторите от ЕКИП това решение налага няколко извода, които са важни и за частните болници в България. Според тях решението на съда не оспорва сегашната дефиниция на публичноправна организация в българското законодателство, а изключването на частните болници от кръга на задължените да провеждат обществени поръчки е израз на свобода на преценка, която има България като страна-член на ЕС.

"Ключово за частния сектор е, че когато икономическите участници не са публичноправни организации, както е в случая с частните болници, принципите на пазарната икономика позволяват по-голяма свобода на договаряне. Това дава възможност на частните болници да сключват сделки на пазарни условия, без да се обвързват със строги изисквания, които важат за публичните институции", твърдят анализаторите от ЕКИП.

Решението на съда на ЕС идва на фона на поредните спорове в България дали частните болници трябва да купуват лекарства през обществени поръчки като държавните или имат свободата да го правят на пазара. Частните болници в България да провеждат поръчки бе изискано и от Европейската комисия.