Скенер за първи път показва какво се променя в главата на жената преди, по време и след раждане
Бременността води до значителни промени в тялото на жената - хормонални, сърдечносъдови, дихателни, стомашно-чревни, пикочни и др. Нови изследвания показват, че измененията в главата на бъдещата майка са също толкова драматични. В почти 80% от областите на мозъка на бременна жена обемът на сивото вещество - тъкан, която контролира движението, емоциите и паметта - е намалял с около 4%, разказва Би Би Си.
Много жени казват, че имат “бременен мозък”,
за да опишат усещането за забравяне, разсеяност или мозъчна мъгла. Вече има и научно обяснение за това състояние. След като сканирали главата на здрава 38-годишна жена в продължение на две години, учени създадоха първата цялостна карта на това как той се променя по време на бременност.
Определени участъци от мозъка намаляват размера си по време на бременност, но подобряват свързаността си, “като само няколко участъка от мозъка остават незасегнати от прехода към майчинство”, се казва в проучването, публикувано в сп. Nature Neuroscience.
“Изглежда, че човешкият мозък преминава през тази предварително режисирана промяна по време на бременност и най-накрая успяхме да я наблюдаваме в реално време”, казва водещият автор на изследването Емили Джейкъбс от Калифорнийския университет, Санта Барбара, САЩ, цитирана от “Дойче веле”.
Изследваният мозък е на професор Елизабет Храстил, която също е невролог в Калифорнийския университет. Тя се подложила на инвитро оплождане, а синът ѝ вече е на 4 г.
Изследователите правят снимки на главата ѝ с помощта на ядрено-магнитен резонанс, започвайки 3 седмици преди зачеването и продължавайки две години след раждането. Емили Джейкъбс и колегите ѝ направили 26 ЯМР сканирания и кръвни тестове на бременната Храстил, след което ги сравнили със снимки на мозъците на осем контролни участници, които не били бременни.
В мозъка на Храстил обемът на сивото вещество, дебелината на кората, микроструктурата на бялото вещество и обемът на камерите се променили.
Сканирането показва намаление средно с около 4% на сивото вещество в приблизително 80% от изследваните области на мозъка. Малкото възстановяване след раждането
така и не върнало обема до нивата преди бременността
Сивото вещество е мозъчна тъкан с високи концентрации на невронни клетки, където се обработва информацията. То е основна мозъчна тъкан, която контролира усещанията и функциите като реч, мислене и памет. Намаляването на обема на сивото вещество често се свързва със забравяне и спад на когнитивна функция.
Скенерът показва и увеличение от около 10% на микроструктурната цялост на бялото вещество, мярка за здравето и качеството на връзките между мозъчните региони, достигайки връх в края на втория триместър и началото на третия триместър. По-силните пътища на бялото вещество означават, че информацията се пренася по-ефективно. След раждането връзките се връщат към състоянието си преди бременността. Някои от промените - включително кортикален обем и дебелина - остават две години след раждането.
Авторите на изследването обаче казват, че намаляването на сивото вещество по време на бременност не е непременно нещо лошо. Това е по-скоро като вълна от усъвършенстване на мозъка, докато се подготвя за майчинството - като процеса на изсичане на скулптура в мраморен блок.
“Тази промяна може да показва фина настройка на мозъчните вериги, не по-различна от това, което се случва с всички млади възрастни, когато преминават през пубертета и мозъкът им става по-специализиран. Някои промени, които наблюдавахме, също могат да бъдат отговор на високите физиологични изисквания на самата бременност, демонстрирайки колко адаптивен може да бъде мозъкът”, казва Лаура Притчет от Пенсилванския университет.
Проучването обаче все още не може категорично да определи как или дали тези анатомични промени оказват влияние на психиката или здравето на майката –
точно кой вид мозъчно преструктуриране причинява
нестабилното настроение или нарушенията на съня,
кои промени създават мощните връзки на майчината любов. Предстоят изследвания с много повече жени, които трябва да отговорят на тези въпроси.
Резултатите биха могли да подобрят разбирането на състояния като следродилна депресия и прееклампсия – високо кръвно налягане и белтък в урината по време на бременност.
Има толкова много въпроси без отговор поради шокиращия факт, че това е първото изследване, което последователно картографира мозъчните промени по време на бременност, пишат авторите на изследването в статията си.
“2024 г. е и това е първият поглед, който имаме към този завладяващ неврологичен преход. Има толкова много неща за невробиологията на бременността, които все още не разбираме. Това е вторичен продукт на факта, че бионауките исторически са игнорирали здравето на жените”, казва Емили Джейкъбс.
От 50 000 статии за изображения на мозъка, публикувани през последните 30 години, по-малко от една на сто се фокусират върху здравни фактори, уникални за жените, като бременността, подчертава Джейкъбс в изявление за пресата. (24часа)
Коментари