Острите сърдечносъдови инциденти - инфаркт, както и прединфарктни и постинфарктни състояния или тежка аритмия, която води до разстройство на хемодинамиката, истински променят ежедневието и карат пациента да оцени начина си на живот, както и да се бори с вредните навици. Проблемът е, че в повечето случаи това е временно и в голямата си част пациентите се връщат към вредностите, след като се стабилизират.

Правилният подход е мислене, обучение и действия в посока профилактика още от ученическите години. Натрупването на отлагания на различни холестеролови продукти в стените на съдовете е неизбежно с възрастта. Следват стеснения и запушвания, проблеми с функциите на сърцето и с правилното протичане на кръвта в съдове и органи. Това обаче може да става в достатъчно късна възраст, ако децата се научат, че здравословното хранене, редовната физическа активност, липсата на вредни навици като пушене и злоупотреба с алкохол като всекидневно поведение осигурява по-дълъг и щастлив живот. Ето защо и съвременните учебници по кардиология акцентират върху продъжителността на излагането (експозицията) на вредни фактори и интензивност – има значение дали човек си позволява мазно веднъж седмично, или това е начинът му на хранене всеки ден. Важни са нивата на холестерола, който става незаобиколим фактор в резултат на такова хранене и дали е леко или силно повишен.

Тютюнопушенето и обездвижването също са

водещи фактори за масовото разпространение

на сърдечносъдовите болести у нас

В профилактичен план е добре човек да се изследва с пълен холестеролов профил поне веднъж годишно след навършване на 45 г., ако няма наследствен риск, съветва проф. Василев.

Нормите пък вече зависят от рисковия профил и са силно индивидуализирани. Лошият холестерол например трябва да е под 3 mmol/l и това може да се нарече универсална норма. Да, но всеки съдов инцидент, свързан с атеросклерозата и всеки рисков фактор сваля стойността на холестерола, която е индивидуална норма за конкретния човек.

Оптималното артериално налягане пък е под 120/80. За артериална хипертония говорим по дефиниция, когато са налице стойности над 140/90, измерени при 2 последователни визити при лекаря, като измерването става след 5 минути в покой, без дразнители и стресогенни фактори. Когато пациент е диагностициран с болестта артериална хипертония той трябва да знае, че от този момент нататък трябва да промени начина си на живот и да приема медикаменти. Спазването на тези условия ще му осигури нормален като количество и качество живот. Това осъзнаване на промяната е най-трудното. Освен това в началото пациентите имат очакване, че почти мигновено след приложение на лекарствата артериалното им налягане ще се нормализира. Това не рядко не се случва, тъй като

телата ни имат нужда от адаптация към

промените и затова в първия месец поне е

необходим по-чест контакт с лекуващия кардиолог

Хората трябва да знаят, че лекуването на високото им налягане е само част от общото лечение на вече изявилото се сърдечносъдово заболяване.

ПРОФ. ДОБРИН ВАСИЛЕВ
ПРОФ. ДОБРИН ВАСИЛЕВ