Съветват да започнеш с цигара с по-малко дръпки, докато стигнеш до ел. наргиле

Окончателно забраниха употребата и продажбата на вейпове сред непълнолетни. Депутатите решиха да спрат бездимните и нагреваемите тютюневи изделия сред тийнейджърите, защото голяма част от предлаганите продукти са с неясен произход и съдържание на субстанциите.

Проверка на “24 часа” обаче установи, че вместо да се стреснат от рестрикциите, разпространителите на вейпове и електронни наргилета са станали обучители. Те вече предлагат “изделия за начинаещи” в сайтовете си. Там дори може да бъде открит наръчник, в който обясняват от какъв вид електронна цигара да започнеш, ако си новак в пушенето, за да стигнеш до презареждащо се електронно наргиле, което идва със зарядно и сменяема течност.

В наръчника съветват младежи и възрастни да започнат от вейп за еднократна употреба, който съдържа 500 дръпки.

“Когато начинаещите избират електронни цигари, те трябва да дадат приоритет на простите и т.нар. спомагателните видове - описват в един от сайтовете продавачите. - Електронните цигари за еднократна употреба са добър избор, като цените варират от 10 до 20 лв., което ги прави подходящи за изпробване. Станаха много популярни особено сред хората, които искат да намалят или спрат пушенето”, обясняват още продавачите.

Допълват, че начинаещите трябва да изберат продукта по няколко критерия. Единият е концентрацията на никотин, като за потребители, които нямат предишни навици за пушене, препоръчват от 0 mg или много ниска, а за заклетите пушачи - от 24 mg или по-висока.

Сред другите фактори са живот на батерията, регулиране на вкуса, ефективност на пулверизатора - основният компонент на електронните цигари, който влияе върху генерирането на вкус и дим.

“Начинаещите могат да изберат изделие с висококачествени пулверизатори, за да получат по-чист и плътен дим”, обясняват продавачите в наръчника. Вейпове вече могат да бъдат намерени под всякаква форма. Миналия месец Комисията за защита на потребителите изтегли от пазара наподобяващи детски играчки. Те се продаваха в квартален магазин в София и приличаха на шарени тигърчета. От КЗП извършиха проверки в над 60 търговски обекта.