Повече течности и стойте на сянка в големите жеги. Това са два основни съвета на известния кардиолог проф. Иво Петров.
Пред Нова тв той обясни, че сърцето страда най-вече от голямата разлика в температурите, от голям студ, голяма горещина и от огромното запрашаване.
Екстремната горещина освен на сърцето влияе и на нервната система, каза професорът.
Основните рискови фактори за развититето на сърдечносъдови болести са тютюнопушенето, стресът, диабетът и високият, холестерол, които трябва да бъдат контролирани.
Проф. Петров припомни, че лекарствата за кръвно налягане трябва да се приемат редовно, а не само когато то се покачи, защото люлката високо-ниско артериално налягане е по-неблагоприятна. През лятото обаче може да се наложи редуциране на лекарствата, защото от горещината съдовете се разширяват и налягането пада. Редуцирането обаче не трябва да е самоинициатива, а да се направи от лекар.
Кардиологът обясни, че спешните медици в България имат много добра експертиза и без проблем различават инсулт от инфаркт и правилно транспортират пациентите към кардиологичните центрове за катетаризация.
Ще продължа каузата си дефебрилатори да бъдат поставени на основни места в градската среда. Така ще намалим още смъртността от сърдечен арест, каза професорът. В България има законпроект за поставяне на дефебрилатори и в България, както е във Великобритания, но той е стигнал само до първо четене.
Коментари