Добре е 6 седмици преди планирана интервенция да се направи пълна кръвна картина, препоръчва началникът на отделение в Клиниката по анестезия и интензивно лечение в УМБАЛ “Лозенец”
- Д-р Увалиев, от няколко месеца работи кабинетът за предоперативна диагностика и лечение на анемичен синдром в УМБАЛ “Лозенец”. Каквo се извършва в него?
- Създаването на този кабинет осъществява моя отдавнашна цел - адекватна подготовка на пациенти с анемия, на които предстои хирургична интервенция. В кабинета се извършва диагностика за установяване типа на анемията и лечебна дейност за повишаване на стойностите на хемоглобина и намаляване на риска от усложнения при предстоящата операция.
- Защо подобни изследвания на пациенти с анемия са ключови преди операция?
- Анемията е състояние, при което се установяват стойности на хемоглобина под нормалните, при мъжете е под 130 г на литър, а при жените – под 120 г на литър. Предоперативната анемия е свързана с влошаване на клиничните резултати, което води до увеличаване на усложненията и смъртността. Допълнително анемичните пациенти са с по-висок риск да бъдат трансфузирани с биопродукти – еритроцитен концентрат, прясно замразена плазма и тромбоцитен концентрат. Лечението на анемията може да намали риска от евентуално преливане на биопродукти и да подобри клиничния резултат.
- Колко време преди операция се прави прегледът?
- Най-добре е 6 седмици преди планираната оперативна интервенция. Най-лесният начин за скрининг е изследването на пълна кръвна картина. За ефективно лечение са необходими поне 4 седмици.
- Често срещано заболяване ли е анемията?
- Данните сочат, че преди операция около 39% от пациентите имат анемичен синдром. В зависимост от типа на интервенцията предоперативната анемия се среща при 44% от пациентите при хирургия на дебелото черво, 32% при сърдечната, 28% при урологичната, 48% при гинекологичната, 47% при васкуларната и 20% при ортопедичната.
- Отменят ли се операции при доказана анемия?
- Съвременната медицина препоръчва преди планова хирургия да се компенсират стойностите на хемоглобина, т.е. да се приложи лечение на анемията. Когато на пациент предстои голяма операция, свързана с висок хирургчен и анестезиологичен риск и повишен риск от кървене, тя трябва да бъде отложена. Статистическите данни сочат, че при пациентите с анемичен синдром се наблюдава: повишаване на дните, прекарани в болница, с 22%; повишен риск от инфекциозни усложнения – 1,93 пъти; остра бъбречна недостатъчност – 3,75 пъти; преливане на биопродукти – 2,9 пъти; смъртност – 2,9 пъти по-висока в сравнение с болни с нормален хемоглобин.
Преливането дори само на една единица еритроцитен концентрат в сърдечната хирургия е свързано с лоши клинични резултати в сравнение с пациенти, които не страдат от анемия. В тези случаи смъртността до 30 дни след операцията е между 1 и 1,4 пъти. Увеличава се и рискът от мозъчен инсулт – между 1,2 и 1,7 пъти, както и развитието на инфекция на оперативната рана между 0,5 и 0,7 пъти. Повишава се опасността от остра бъбречна недостатъчност – 0,9 и 1,8 пъти, както и ревизията по повод на кървене – между 0,5 и 1,3 пъти. Преливането на еритроцитен концентрат увеличава и риска от продължителна механична белодробна вентилация (апаратно обдишване) с 3,4 - 6,4 пъти.
- Как пациентите да се ориентират, че страдат от анемия?
- Най-честите симптоми са свързани с лесна умора, намален физически капацитет, бледа кожа и лигавици, учестена сърдечна дейност. Често се проявява и сърдечна аритмия. Необходимо е поне веднъж годишно да се правят профилактични клинични и лабораторни изследвания.
- Като анестезиолог участвате в много операции. За кои препоръчате пълна и за кои регионална анестезия?
- Всеки случай трябва да се разглежда индивидуално, спрямо конкретния пациент, неговото съгласие за извършването на съответната анестезия, както и наличието на показания и противопоказания за прилагането на регионална анестезия.
Съвременната анестезиологична практика препоръчва прилагане на регионална анестезия при наличието на технически умения, липса на противопоказания и съгласие от страна на пациента. Най-голямото предимство на регионалната анестезия е, че значимо намалява периоперативния стрес и лечението на следоперативната болка с използването на продължителни техники за обезболяване, както и възможността за запазване на съзнанието на пациента по време на операцията. В много случаи, особено при продължителни операции, могат да се използват комбинирано двата вида анестезия. Най-важното е съответната анестезия да даде максимален комфорт и сигурност на пациента по време на операцията и в следоперативния период.
Коментари