Седем педиатри от страната го поемат, след като се сключи договор със здравната каса
В петък детското отделение във врачанската болница отново отвори врати, след като на 15 август петима лекари пожелаха да излязат в отпуск, неизползван с години, и подадоха предизвестия за напускане. Директорката на болницата д-р Кети Ценова дойде заедно с трима педиатри, поели ангажимент да спасят отделението от закриване, и 10 медицински сестри.
Ден преди това кметът на Враца Калин Каменов обяви, че седем педиатри са се съгласили да работят. Трима от тях ще са на основен договор, а другите четирима ще дават дежурства като командировани, уточни той.
“Назначаването на новия лекарски състав и сключването на анекс с РЗОК - Враца, ще отнеме технологично време, но очаквам от 11 септември отделението да заработи с новия екип”, каза директорката д-р Ценова.
Временен началник на педиатрията във Враца става д-р Селма Ал Шатри от столичната болница “Света Ана”, която и преди е била командирована в отделението. Тя се срещна с част от медицинския екип и изрази надежда, че кризата ще бъде преодоляна и на родителите от Врачанско няма да се наложи да пращат децата при нужда от медицинска помощ в София, Плевен или Монтана.
Кметът Каменов настоява за спешна обща среща между акционерите, всички кметове, държавата, борда, за да получи адекватни отговори - ще има ли Враца държавна болница или не, защото вече не ставало дума само за детското отделение, а за състоянието на цялата болница.
"Добре е да се знае, че болницата е държавна и принципал й е Министерството на здравеопазването- Ние, общините от областт,а сме миноритарен собственик с общо участие под 20% и въпреки това последните няколко седмици съм провел над 50 разговора и срещи с педиатри от цяла Северозападна България и половин София, въпреки че според мен това е работа на държавата. С нашите скромни усилия успяхме да намерим лекари за отделението", каза кметът.
А чрез Цветелина Ценкова медицинските сестри в отделението въпреки трудностите вкупом изразиха желанието си да продължат да работят, защото се чувстват отговорни за здравето на децата от Врачанско. От ръководството на болницата са подготвили искане както за увеличение на основните заплати на лекарите с около 500-600 лв., така и за медицинските сестри - с 400 лв. Досега една сестра се разписваше за около 1045 лв., но взимаше чисто 700-800 лв. Лекарската заплата в отделението пък беше средно 1450 лв. и много от докторите си докарваха повече доходи от допълнителна работа на друго място или просто напускаха.
Медицинската сестра Маргарита Маринова има вече над 42 години стаж, а 20 от тях е все в детското отделение. Разказва, че когато започнала работа там, отделението работело нормално със седем лекари и нужните 12 сестри. С годините нещата постепенно се влошили и липсата на нови кадри според нея е една от причините педиатрията да изпадне накрая в сегашната криза.
"Напрежението при нас е огромно, но въпреки това с повечето колежки продължаваме да търпима всичко в името на здравето на децата, споделя Маринова. - Освен всички други трудности, не мога да не отбележа, че в последните години родителите и близките на децата станаха твърде агресивни. Въпреки наредбите те често нахлуват в отделението, пречат на работата ни и ни заплашват, че не сме били оказали нужната помощ на децата им."
Коментари