Не прекалявайте обаче със сънотворните - доказаха, че честата им употреба пък провокира деменция

Липсата на качествен сън повишава риска от инсулт при хората под 50 години, сочи ново изследване в САЩ. Учени установили, че хората с от пет до осем симптома на безсъние са с 51% по-висок риск за мозъка в сравнение с тези, които спят нормално, пише сп. Neurology.

Колкото повече симптоми на инсомния имаме, толкова по-голяма е опасността особено за младите, сочи проучването, в което 9 г. са наблюдавани над 31 000 души без анамнеза за инсулт. Рискът от него обикновено е по-висок при по-възрастните хора с повече здравословни проблеми, твърдят експерти.

Симптомите на безсъние включват:

- проблеми със заспиването

- събуждане през нощта

- ставане твърде рано сутрин

- липса на чувство за отпочиналост

- сънливост през деня

- тревожност, депресия и раздразнителност безпокойство

- небрежност, лоша координация

- затруднено фокусиране

“Съществуват много лечения, които могат да помогнат на хората да подобрят качеството на съня си. Определянето на проблемите, които водят до повишен риск от инсулт може да позволи по-ранно диагностициране за хората, които страдат от инсомния”, казва Вендеми Савадого, учен в университета Virginia Commonwealth.

Друго проучване, публикувано по-рано тази година, в което са анализирани данни за повече от 4500 души, установява подобни резултати за други видове нарушения на съня.

Те показват, че хората, които спят по-малко от 5 часа на нощ, са 3 пъти по-застрашени от инсулт, отколкото тези, които редовно спят по 7 часа, което е препоръчителният минимум за възрастни според Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ.

Прекалено дългото спане също е проблемно

Ако то продължи над 9 часа, води до двукратно увеличение на риска от удар. Резултатите се запазват същите дори след провеждането на корекции за отстраняване на други проблеми, които причиняват инсулт, сред които са депресия, злоупотреба с алкохол, пушене и липса на физическа активност.

Сънната апнея - състояние, при което хората спират да дишат, докато спят - е свързано с трикратно увеличение на риска от инсулт, твърдят още учените. Хъркането, което може да е признак на нелекувана апнея, също е рисков фактор.

Дрямката през деня също увеличава вероятността от удар. Шансът хората, които са дремали средно повече от час, да получат инсулт е с 88% по-голям в сравнение с тези, които не са. Въпреки това планираната дрямка, но по-дълга от час, не е свързана с повишен риск от инсулт, поясняват експерти.

Д-р Филис Зий, директорка на Центъра за циркадианна медицина и медицина на съня в Медицинското училище “Файнберг”, твърди, че краткият, фрагментиран сън и сънната апнея могат да нарушат способността на организма

да регулира метаболизма,

кръвното налягане и възпаленията - все рискови фактори за инсулт.

“Лошият сън може да наруши естественото понижаване на кръвното налягане, което се случва, докато спим, и да допринесе за развитието на хипертония”, предупреждава Зий.

При други изследвания са установени подобни връзки между лошото качество на съня и заболявания като диабет, сърдечни болести и деменция.

Добрият сън, здравословното хранене и редовните физически упражнения са ключови за намаляване на риска от инсулт и увреждания на сърцето, казва д-р Андрю Фрийман от Денвър.

За да се справят с признаците на инсомнията някои хора прибягват до хранителната добавка мелатонин и често пъти прекаляват с нея. Според специалистката по сън от Медицинското училище към Харвард Ребека Робинс е документирано значително многократно увеличение на употребата му през последните няколко години.

В някои случаи мелатонинът се свързва с главоболие, замаяност,

гадене, стомашни спазми, сънливост, объркване или дезориентация, раздразнителност и лека тревожност, депресия и тремор, както и с необичайно ниско кръвно налягане. Той може също така да взаимодейства с обичайни лекарства и да предизвика алергии.

“Установихме, че възрастните, които съобщават за честа употреба на сънотворни средства, са с по-висок риск от деменция и ранна смъртност”, допълва Робинс.

Изследователите обаче не са в състояние към този момент да определят кой тип помощ за сън - лекарства без рецепта, като мелатонин или медикаменти с рецепта - са отговорни за направените  констатации.

Тъй като мелатонинът се купува без рецепта, много хора го възприемат като билкова добавка. В действителност той е хормон, който се произвежда от епифизата, разположена дълбоко в мозъка, и се освобождава в кръвта, за да регулира циклите на съня на организма.

“Съществува мнението, че щом е естествено, значи не може да навреди. Истината е, че ние просто не знаем какви са последиците от мелатонина в дългосрочен план”, разкрива Робинс.

Има и други доказани начини за подобряване на съня, които действат също толкова добре, ако не и по-добре от сънотворните, твърдят експерти. Тялото започва да отделя мелатонин в тъмната част на денонощието. Какво правим в нашата съвременна култура? Използваме изкуствена светлина, която ни държи будни, често дълго след нормалното време за лягане на организма.

Тялото забавя или спира производството на мелатонин, ако е изложено на синята светлина от смартфони, лаптопи и други подобни.

“Всеки източник на светлина с LED спектър може да потисне нивата на мелатонин”, казва д-р Всеволод Полоцки от университета “Джон Хопкинс”. Спрете да ползвате електронни устройства поне час преди лягане. А тези, които обичат да четат в леглото, да го правят на слаба светлина или да ползват електронен четец в нощен режим.

Други съвети включват поддържане на по-ниска температура в спалнята - около 15-20°. Експертите твърдят, че спим по-добре, ако ни е малко по-хладно.

Създайте си ритуал преди лягане - вземете топла вана или душ, четете книга или слушайте успокояваща музика. Лягайте и ставайте по едно и също време всеки ден, дори в почивните дни, казват експерти. Тялото обича рутината.