По-благоприятният уродинамичен профил в тази позиция на тялото улеснява по-бързото и пълно изпразване на пикочния мехур, щади простатата

Мъжете трябва да пикаят седнали, защото е по-хигиенично и по-добре за здравето на пикочния им мехур, разкри пред английския “Телеграф” топспециалистът д-р Джералд Колинс, урологичен хирург в болница “Александра” в Чешър, Северозападна Англия. Мнението му съвпада с изводите от нидерландско проучване на Медицинския център на университета в Лайден. То показва, че седенето има “по-благоприятен уродинамичен профил” и улеснява по-бързото и пълно изпразване на пикочния мехур. По този начин се удължава урологичното и сексуално здраве на мъжете и е част от профилактиката срещу проблеми с простатата. Анатомичното обяснение е, че докато човек е прав, напряга мускулите в таза и гърба, но те са напълно отпуснати, когато се “паркираме” върху задните си части.

Доклад на международната компания за данни и анализи YouGov, посветен на проучване за практиките на мъжкото уриниране в 13 държави, провокира разгорещени спорове по темата сред силния пол. За голяма част от мъжете има само един начин да се облекчат - прави. И всичко друго е занимание за женчовци и обект на присмех. Обаче трендът, изглежда, навлиза в бавен кръг на преосмисляне. Например проучване в Страната на изгряващото слънце от 2020 г., проведено от “Панасоник”, показва, че 70% от мъжете в Япония вече пикаят седнали особено в дома. За сравнение - 7 г. преди това са били 51%. (Чудите ли се какво, по дяволите, прави компанията в такъв WC проект? Малко хора знаят, но освен производител на електроника фирмата е голям играч в бизнеса с отопляеми тоалетни седалки и сензори за задействане на автоматизация в кабинките. Проучването е просто поредното, насочено към проследяване на навиците на клиентите.)

Фактът, че наблюдението е проведено по време на пандемията, обяснява донякъде промяната. Анкета сред участниците показва, че основната причина за промяната е по-продължителното време, което мъжете прекарват у дома и се съобразяват повече със забележките на своите съпруги за хигиената в банята. Другият фактор с принос за сядането е, че в тоалетната вкъщи се чувстват по-комфортно, отколкото на друго място. Още в предишни проучвания е забелязано, че женените са по-склонни към седнала поза от необвързаните си връстници. Тълкуването е в две посоки: правят го под натиск от жените си или - съобразяват се от уважение към изискванията на партньорките си. По-склонни към седяща поза са по принцип и мъжете в напреднала възраст, когато обикновено вече имат проблем с простатата, пикочния мехур или бъбреците. За по-възрастните мъже е особено полезно да седнат, за да уринират, като се има предвид, че доброкачествената хиперплазия на простатата – по-известна като уголемена простата – става все по-често срещана в напреднала възраст, коментират много уролози.

Представата, че е по-мачовско да пикаеш изправен, обаче продължава да е водеща сред мъжете и според новото проучване на YouGov.

Най-здравословни навици имат немците - 40% казват, че сядат на тоалетната чиния всеки път, 22% - повечето пъти, и само 10% твърдят, че никога не им се случва. По отношение на местата, където мъжете “винаги” сядат да пикаят, Австралия е на второ място с 25%, следвана от Швеция с 22%. На другия полюс са мексиканците - 36% никога не изневеряват на “мъжествената” поза, а 21% казват, че го правят понякога или в повечето случаи. Според друго проучване абсолютните традиционалисти са сингапурците - едва 5% изневеряват на типичния мъжки навик.

Две държави правят изключение от разликите между поколенията в резултатите. Като цяло старите са по-благосклонни към използването на тоалетната седалка. Не и в Дания и Великобритания Уролозите го тълкуват като повишаваща се здравна култура в по-младите поколения.

Културата на обществото се променя и през последните десетилетия в много обществени тоалетни в Германия има табели, предупреждаващи мъжете да не стоят, докато уринират.

Разбира се, призивът не е от медицинската грижа за по-бързото и пълно изпразване на пикочния мехур, но така или иначе крайният ефект е този.