Твърде рано е да се отговори категорично на въпроса може ли човек да развие дълъг Ковид след зараза с варианта Омикрон на новия коронавирус, но много лекари са убедени, че това е възможно, съобщи Асошиейтед прес.
Дългият Ковид обикновено се диагностицира доста седмици след боледуване от Ковид-19. Дълготрайните последици обикновено се проявяват около 90 дни, след като отзвучат симптомите на инфекцията, каза тази седмица Мария ван Керхов от Световната здравна организация.
Според някои оценки повече от една трета от прекаралите Ковид-19 ще развият симптоми на дълъг Ковид. Те включват умора, замъгляване на съзнанието, задъхване, тревожност и други проблеми. По-вероятно е продължителното заболяване да се появи при хора, на които се е наложило да постъпят в болница заради Ковид-19, изследванията сочат, че това е възможно и след лека инфекция, предава БТА.
Омикрон започна да се разпространява по света в края на миналата година. Вариантът в повечето случаи причинява по-леко заболяване в сравнение с варианта Делта на новия коронавирус, но въпреки всичко претоварва болниците.
Д-р Линда Генг от Станфордския университет, която ръководи една от многото клиники, специализирали се в лечение на дълъг Ковид, смята, че макар да не може да го каже със сигурност, е вероятно да има нова вълна пациенти.
"Трябва да бъдем много предпазливи, много внимателни и подготвени", каза тя.
Междувременно учените бързат да установят причините за мистериозното състояние. Има теории, че това е автоимунно заболяване, че микротромби предизвикват част от симптомите и дори, че латентни вируси в тялото се реактивират.
Учените също така изследват дали ваксините не биха могли да са част от отговора. Екип от Йейлския университет изследва вероятността ваксините да отслабват симптомите на дълъг Ковид. Други две проучвания дават първи резултати, според които хората, които заболяват от Ковид-19, след като са ваксинирани, са защитени от тежко протичане на инфекцията и от дълъг Ковид.
Коментари