Ракът на простатата е вторият най-често срещан вид рак сред мъжете в целия свят, особено след 50-годишна възраст. Въпреки големия брой на хората, които той ежегодно засяга - над 1 млн., специалистите все още нямат достатъчно познания за рисковите фактори, които могат да играят роля в развитието му. С тази задача се заема преди време екип изследователи от университета в Бристол и Империъл Колидж Лондон. Изследването е съфинансирано от Световния фонд за изследване на рака (WCRF), а резултатите от него са публикувани в Международния журнал по епидемиология.
Проучването използва един от най-новите методи за изследване - Менделеева рандомизация. При него се проследява действието на различни фактори върху изменението на гените. На този принцип учените установяват, че рискът от рак на простатата при хора, които са предразположени към по-голяма физическа активност, е с 51% по-малък. В проучването участват 140 000 мъже, 80 000 от които са имали заболяването, а останалите 60 000 са били контролна група.
“Досега има само ограничени доказателства за ефекта на физическата активност върху рака на простатата. Нашето проучване разглежда ефекта на общо 22 възможни рискови фактора, но резултатите за физическа активност бяха най-поразителните”, обобщава резултатите д-р Анна Фонт, ръководител на отдела за финансиране на научни изследвания в Световния фонд за изследване на рака.
“Това проучване е най-голямото по рода си, което използва сравнително нов метод и което допълва настоящите наблюдения за причините, водещи до рак на простатата. То предполага, че може да има по-голям ефект от физическата активност върху заболяването, отколкото се смяташе досега, с което се надяваме да насърчим мъжете да бъдат по-активни”, казва и д-р Сара Люис, старши преподавател по генетична епидемиология в университета в Бристол.
Коментари