Доц. д-р Антони Георгиев е водещ специалист в страната в областта на колянната хирургия (увреди на менискусите, коленните връзки, ставния хрущял и др.) и спортната травматология, първи у нас въвежда оперативната артроскопия на колянната става през 1987 г. Началник на Клиниката по артроскопска хирургия в Университетската многопрофилна болница за активно лечение “Софиямед”. Носител на приза на столичната лекарска колегия за 2019 г. за принос за развитие и прилагане на иновативни методи и уникални техники.
Завършва медицина в София през 1982 г. Има натрупан богат опит от работата си в Клиниката по спортна травматология и УМБАЛСМ “Пирогов”. Бил е началник на Клиниката по артроскопска травматология на ВМА. От 2012 г. до момента е началник на Клиника по артроскопска хирургия в УМБАЛ “Софиямед”. Заместник-председател на Българската ортопедична и травматологична асоциация. Бил е председател на Медицинската комисия на Българския футболен съюз и на Българската асоциация по артроскопия, колянна хирургия и спортна травматология.
Има специалности в областта на ортопедията и травматологията, като специализира и артроскопска хирургия в Германия, Холандия, Австрия и др.
Годишно доц. Георгиев и екипът му извършват около 1000 операции при травматични и болестни увреди на колянната, раменната, глезенната и др. стави. Негови пациенти са елитни спортисти, сред тях олимпийски, световни и европейски шампиони. Той е първият специалист у нас, който извършва имплантация на изкуствен менискус през 2015 година и един от пионерите както във въвеждането, така и в развитието на нови методи за атроскопско лечение в областта на колянната хирургия.
- Доц. Георгиев, столичната колегия на лекарския съюз ви отличи за развитието и прилагането на иновативна медицина, кои уникални техники използвате?
- Най-напред искам да благодаря на столичната колегия за това отличие, което много ценя, защото професионалната оценка на нашата работа е най-обективна и за мен тя е с най-висока стойност.
В отговор на въпроса ви първо искам да кажа, че новите методи и техники в медицината започват да се прилагат години след тяхното разработване и са резултат от труда на много специалисти от различни държави.
Но това, което е уникално в Клиниката по артроскопска хирургия, която ръководя, е съчетанието на тясно специализирана и високотехнологична медицина на съвременно европейско и световно ниво и в същото време достъпна за всички български пациенти.
- Светът става все “по-малък” и информацията за пробивите в медицината - все по-скоростна. Как решавате кога страната ни и болницата, в която работите, са готови за “внос” на пореден иновативен метод, за да започнете са го прилагате рутинно?
- Наистина обемът на информация, който можем да получим днес, е огромен. Аз си спомням какви усилия костваше преди ерата на интернет да се направи един научен литературен обзор за написването на статия или дисертация.
Но възможността за достъп до толкова информация също има своите недостатъци. Първо, човек не може да се запознае с всички публикации, които излизат непрекъснато, и второ, запознавайки се, той трябва да “отсее плявата от зърното”.
В нашата специалност медицинската индустрия непрекъснато предлага нова апаратура и инструменти и разработва съвместно с лекари консултанти техниките за използването им. Благодарение на богатия ни клиничен опит ние познаваме добре недостатъците и нуждите от подобряване на по-старите методи.
Запознавайки се с новата информация, можем да преценим кой от предлаганите нови оперативни методи наистина е стойностен и надежден и когато се уверим в това, го въвеждаме и прилагаме рутинно.
В този процес обаче държавата и болницата трябва да съдействат, като осигурят средства и закупят необходимите апаратура и инструментариум.
- В личната ви професионална равносметка какво стои на върха на съвременната артроскопска травматология?
- Аз съм съвременник на цялото развитие на артроскопската хирургия в България, тъй като съм не само един от основоположниците й, но и от хората, които са допринасяли за въвеждането на новостите в нея.
Смятам, че в момента най-актуални са прилаганите и в нашата клиника съвременни артроскопски оперативни техники за възстановяване на хрущялните увреди, реконструкция на кръстните връзки и съхраняването на менискуса посредством неговото зашиване или заместване с биологичен или синтетичен имплант.
Коментари