След пробива още няколко колектива в света работят върху още по-усъвършенствана затворена система за приложение на инсулин.

Стремежът към създаване на изкуствен панкреас е обект на научен и клиничен интерес от около три десетилетия. Захарният диабет тип 1 се дължи на инсулинов дефицит и поради това хората с този тип диабет трябва да инжектират инсулин до края на живота си. Инсулиновата терапия е заместителна и целта е това да се реализира с максимално имитиране на физиологичната инсулинова секреция. Това обясни проф. д-р Цветалина Танкова, дмн, ръководител на Катедрата по ендокринология на Медицинския факултет към МУ-София, и негов зам.-декан по научната дейност, началник на Клиника по диабетология в Университетската болница по ендокринология - София.

Най-добър контрол на диабета тип 1 се постига, когато инжектирането на инсулина е прецизно съобразено с нивото на кръвната захар. За целта пациентите трябва да измерват кръвната захар преди всяко инжектиране на инсулина и съобразно с това да определят дозата му.

“Изкуствен панкреас означава затворена система, която да може да мониторира нивото на глюкозата и да доставя инсулин автоматично, с което да се имитира максимално нормалната физиология на панкреаса. Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) одобри

хибридна

затворена

система за

приложение

на инсулин

Тя представлява първото устройство, което едновременно проследява нивото на глюкозата в кръвта и въвежда в организма необходимата доза инсулин въз основа на получените данни. Поради това се счита за първия изкуствен панкреас - обясни проф. Танкова. Няколко колектива в света работят много интензивно върху още по-усъвършенствана истинска затворена система и се надяваме в недалечно бъдеще да бъде факт.”

Според учения съвременното лечение на захарния диабет е реално и достъпно в Бълагрия.

При захарен диабет тип 1 разполагаме с всички инсулинови препарати – човешки инсулини и инсулинови аналози, включително и най-новите базални и прандиални инсулинови аналози. Близо 500 пациенти със захарен диабет тип 1 се лекуват с инсулинови помпи, които се реимбурсират от две години. Очакваме реимбурсиране и на сензорите за продължително мониториране на глюкозата, което е сериозна крачка напред към постигането на по-добър контрол на диабета и осигуряване на по-добро качество на живот на пациентите, изрежда проф. Танкова. Тя уверява, че в България са налични всички нови антидиабетни препарати за лечение на захарен диабет, които освен до намаляване на кръвната захар водят и до много допълнителни ползи за организма. Те

намаляват

телесното тегло

и артериалното

налягане,

с което осигуряват комплексни сърдечносъдови и бъбречни ползи. Тези медикаменти се получават безплатно от пациентите след назначаването им от лекар специалист по ендокринология. Изписват се с протоколи за шест месеца. Подновяването на терапията с даден медикамент е на базата на оценка на ефекта от прилагането му, уточни специлистката.

Клиничният й опит показва, че изискванията на НЗОК за предписване на терапия при захарен диабет тип 2 се актуализират редовно при промяна в кратките характиристики на медикаментите. Същият е подходът и при поява на нови индикации и нови данни от големи клинични проучвания.

Така пациентите със захарен диабет тип 2, които имат установено сърдечносъдово заболяване или сърдечна недостатъчност, могат, независимо от провежданата до момента терапия, да получат някой от новите препарати с доказани сърдечносъдови ползи. В това отношение България е на едно от челните места в Европа по достъпа на пациентите до иновативна терапия за захарен диабет тип 2. Така световните постижения в терапията на захарния диабет се прилагат успешно и при хората с диабет в България, изтъква ученият.