Това показват изследвания сред депутати, служители и гости в НС.

Скрининг за риска от диабет сред желаещите да се включат народни представители, гостите и служителите на парламента организира вчера екипът на проф. д-р Цветалина Танкова, ръководител на Катедрата по ендокринология в Медицински университет - София, и началник на Клиниката по диабетология в Университетската специлизирана болница за активно лечение по ендокринология “Акад. Иван Пенчев”. Инициативата е по идея на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България и се проведе под патронажа на Комисията по здравеопазване. Проектът е част от поредица от скрининги в Световния ден за борба с диабета – 14 ноември.

Слъгло 31% се оказват с висок и много висок риск. Ендокринолозите ги насочиха към изследвания и консултации със специалист.

В изследваната извадка 25% изпълняват критериите за умерен риск и само 44% не са застрашени към момента.

Резултатите

в парламента

са косвено

потвърждение

за тайната

епидемия,

за която предупреждават диабетолозите.

Опитът и у нас, и в САЩ и Европа сочи, че хората, които са в гранично или рисково състояние за захарната болест, са около 1/3 от населението. Обикновено те не подозират, че е имат метаболитен проблем.

Безсимптомното начало е причина за късното откриване на диабета, а в преддиабетната фаза процесът обикновено е обратим. Стратегията е да се промени начинът на живот. На първо място са здравословното хранене и редовните физически занимания, контролът на кръвното и на теглото - особено за намаляване на затлъстяването в коремната област, техниките срещу хроничния стрес.

Анализите на Международната диабетна федерация показват, че

50% от случаите

на диабет може

да се избегнат

и ние трябва да направим всичко възможно това да се случи, призова проф. Танкова.

Честотата на заболяването се увеличава във времето и ние трябва да мислим повече за профилактика и контрол на кръвната захар. В България има около 500 000 диагностицирани пациенти и, предполагаме, други 150 000, които не знаят, че имат такова заболяване. Смисълът на днешния ден е да бъдем

внимателни към

своето здраве -

да се

преглеждаме

профилактично,

да се храним

здравословно

и да се движим,

каза д-р Даниела Дариткова, председател на Комисията по здравеопазване.