- Обработват и гробищните паркове, в София вече го направиха
- В Благоевград още не е избрана фирма
По-рано от предходни години започнаха обработките на зелените площи и районите около водните басейни срещу кърлежи и комари. Причината е, че от началото на годината случаите на лаймска болест са нараснали двойно, като до април са регистрирани 45 болни. За същия период миналата година са били 22-ма.
Втори пациент с лаймска болест е диагностициран в област Велико Търново в сряда. Първият заразен с опасното заболяване, пренасяно от кърлежи, бе установен в средата на март, съобщи РЗИ.
Случаите се очаква тепърва да нарастват, тъй като кърлежите се активизират в периода април - юни. Лаймската болест е една от най-често предаваните с кърлежи инфекции в България, а лечението се определя от стадия на болестта.
Установено е, че над 30% от кърлежите носят зараза, като причина за това е основно бактерията Borrelia burgdorferi. Тя се предава само чрез ухапване. Ако намерите кърлеж по себе си или по домашния ви любимец, е много важно, след като бъде изваден, да бъде и изследван, съветват специалистите.
Лаймската болест се появява около 30 дни след като човек бъде ухапан, обяснява епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев. Той съветва родителите да избягват да пускат децата си по тревите, както и след всяко излизане и разходки сред природата хората да се оглеждат добре, защото, когато кърлежът се свали до 12 часа след закачането му той не пренася заболяване.
“Важно е, когато се сваля кърлеж, да се направи така наречената постекспозиционна профилактика с 2 таблетки антибиотик за възрастни и с една за детето. Това намалява 10,7 пъти вероятността да се разболееш”, обясни Кантарджиев пред БНТ.
Лаймската болест протича в няколко фази, като причинява увреждане на кожата, ставите, сърцето и нервната система. Характерен е кожният обрив. Лекарите предупреждават туристите да внимават при излет в планината, особено със затопляне на времето.
След пандемията от COVID-19 у нас има ръст на заболяванията,
предавани от кърлежи и комари, и завръщане към предепидемични стойности на лаймска борелиоза и марсилска треска. Затова от здравното министерство с промени в наредбата предлагат пръскането срещу тези насекоми вече да е профилактично и да се извършва редовно, като за целта се провежда наблюдение и периодично проследяване на определен вредител, неговата активност и динамика на числеността му. Общинските власти в цялата страна вече започнаха обработки на публичните места срещу кърлежи и комари.
В София стартираха пръскането по-рано от миналата година - още на 14 март. Приоритетно се обработват районите в близост до водоеми, обществените тревни площи в кварталите, гробищата и по линиите на градския транспорт. Вече са обработени районите около Панчарево и Нови Искър, както и гробищните паркове.
Освен задължителните обработки фирмите, ангажирани от Столичната община,
ще извършват допълнителни третирания и след получени сигнали от граждани
за следи от кърлежи, гризачи, бълхи и др. Сигналите се подават към районната администрация, която има ангажимент да маркира рисковите места и да организира обработката.
Дейностите по отстраняване на вредители за цялата година включват трикратна обработка срещу комари - една ларвицидна през март и април (при необходимост и допълнителни през април и май), както и две имагоцидни от юни до септември. Очаква се и двукратна обработка срещу кърлежи - през април и май и през август и септември, както и еднократна обработка срещу бълхи през юни и юли. Ще има и обработка срещу гризачи.
В последните дни общинското предприятие “Дезинфекционна станция” в Пловдив пръска активно. Първо бяха обработени дворовете на училищата, след което - кучешките площадки. До края на месеца екипите пръскат и в паркове в различните райони на града, а акцията ще завърши с гробищата. Обработките срещу комари започват със зоните около река Марица.
“Използваме биоциди, разрешени от Министерството на здравеопазането”, каза за “24 часа” директорът Петя Дингилева.
Община Стара Загора извърши още в края на март обработка срещу кърлежи на всички тревни площи. Борбата с комарите започна най-напред на водните площи в града, включително в курорта Старозагорски минерални бани.
Със земеделски дрон пръскат срещу ларви на комари около бургаските езера Вая, Мандра и Атанасовско. Опитът от миналата година показа, че дронът е изключително ефективен вариант.
В ход е и дезинфекцията срещу кърлежи, която ще продължи до 15 май.
Карантинният период е 24 часа
след обработване на площите. Първа бе обработена Морската градина в Бургас. Преди Великден срещу кърлежи бяха обработени всички градски паркове, паркът на Минералните бани и “Росенец”.
През миналата седмица беше направено първото пръскане срещу комари и кърлежи в Кърджали. Това стана в паркове, междублокови пространства, районите на религиозни храмове, гробищните паркове, както и около Водното огледало.
Пръскането в община Петрич върви от началото на април. Третирането се извършва през късните часове и нощем.
В Благоевград 6 фирми кандидатстваха за дезинфекция на обекти в общината. На 8 април бяха отворени офертите - публичното състезание е на етап разглеждане на документи по допустимост, предстои отваряне на цени и сключване на договор с изпълнител.
С дрон ще правят ларвицидната обработка на зони със застояли води, блатисти местности и временни водни басейни в Свищов. Пръскането е планирано на 27 и 28 април след 8,30 ч.
Препаратът е безвреден за бозайници, птици, както и за пчели
В Силистра първите пръскания срещу ларви на комари започнаха в края на март. В графика са заложени 16 обработки, като провеждането им зависи от времето.
По предварително изработен график пръскат при над 100 обекта в Разград. Във Видин пръсканията са започнали на 9 и 10 април, а след 16-и предстоят ларвицидни.
От 10 април започнаха и обработките в Пазарджик, които ще се извършват през нощта. Целта е да се осигури по-висока ефективност и да не се създават затруднения за гражданите. Тогава трябваше да започнат и дейностите в Шумен, но заради лошото време и валежите бяха отложени.
В Търговище обработките са започнали около Великден - напръскани са площи в парковете “Роден кът” и “Борово око”. Предстои пръскане и в Източния парк.
Коментари